Najpotężniejsze bomby, największe wybuchy
03.10.2011 | aktual.: 29.12.2016 08:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wszyscy wiemy, jaką niszczycielską siłę ma broń nuklearna. Przedstawiamy galerię zdjęć, które pokazują tę siłę w całej okazałości, a przy okazji uzmysławiają, jak niezwykłym i spektakularnym wydarzeniem jest wybuch bomby jądrowej. Nie staraliśmy się zrobić przeglądu przez historię broni atomowej - wybraliśmy zdjęcia, które zrobiły na nas największe wrażenie.
Wszyscy wiemy, jaką niszczycielską siłę ma broń nuklearna. Przedstawiamy galerię zdjęć, które pokazują tę siłę w całej okazałości, a przy okazji uzmysławiają, jak niezwykłym i spektakularnym wydarzeniem jest wybuch bomby jądrowej. Nie staraliśmy się zrobić przeglądu przez historię broni atomowej - wybraliśmy zdjęcia, które zrobiły na nas największe wrażenie.
Pierwszy test broni jądrowej w historii został przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych 16 lipca 1945 roku. Bomba o nazwie "Trinity" i przydomku "Gadżet" miała siłę 20 kiloton, a jej detonacja jest uznawana za początek ery atomowej.
Trinity
Drzewa na pierwszym planie zdjęcia pokazują, jakiego rozmiaru był grzyb, który wywołała "Trinity". Zdjęcie zrobione 0,025 sekundy po eksplozji.
Atol Bikini
Wiele detonacji odbyło się na słynnym atolu Bikini. Zdjęcie przedstawia żołnierzy obserwujących wybuch podczas operacji "Crossroads" 25 lipca 1946 roku. Od razu widać, jak niewiele wiedziano wówczas o zagrożeniu, które stwarza broń jądrowa.
Atol Bikini
Piękna fotografia przedstawiająca zapierający dech w piersiach wybuch. Była to pierwsza próba podwodnej detonacji bomby jądrowej. Po wybuchu kilkanaście statków w okolicy osiadło na mieliźnie.
Atol Bikini
Jedna z eksplozji sfotografowana z góry. Czarne punkty widoczne u dołu zdjęcia to statki, które zostały umieszczone na drodze podmuchu, aby sprawdzić, jakie wyrządzi on szkody.
Błysk
Godzina 7:30, 19 lipca 1957. Zdjęcie zrobione w bazie lotniczej "Springs Indian" w Nevadzie, 48 km od wybuchu pocisku nuklearnego typu powietrze-powietrze.
Obserwatorzy
Urzędnicy NATO oglądają eksplozję podczas operacji "Boltzmann", 28 maja 1957 roku. Beztroska ludzi na zdjęciu jest zdumiewająca.
Sterowiec
W Nevadzie, 7 sierpnia 1957 roku, fala uderzeniowa strąciła sterowiec unoszący się w powietrzu ponad 8 km od epicentrum wybuchu. Był to kolejny test - na pokładzie nie było załogi.
Obserwatorzy
Rok 1958. Kolejni gapie oglądają spektakularny wybuch. Tym razem za "show" odpowiedzialna jest bomba termonuklearna.
Car Bomba
Największa kiedykolwiek zdetonowana bomba jądrowa (wodorowa). Jej moc wynosiła około 50 megaton. Została zdetonowana 30 października 1961 roku przez Związek Radziecki w archipelagu Nowej Ziemi położonej na Morzu Arktycznym.
Car Bomba została zrzucona z wysokości ponad 10 km na specjalnym spadochronie. Detonacja nastąpiła na wysokości 4000 m. Kula ognista miała promień około 4000 m i niemal dosięgnęła powierzchni ziemi. Pomimo zmniejszenia mocy bomby, która początkowo miała osiągnąć około 150 megaton (zmniejszono ją, gdyż zniszczyłaby ona wówczas część rosyjskich miast i zmieniłaby klimat w Europie), część skalistych wysepek - w pobliżu których dokonano detonacji - wyparowała, a sam wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Fala sejsmiczna (rejestrowana przez sejsmografy) nim wywołana okrążyła Ziemię trzy razy. Był on widoczny z odległości prawie 900 km. Promieniowanie cieplne było w stanie spowodować oparzenia trzeciego stopnia w odległości 100 km od miejsca eksplozji. Grzyb atomowy miał około 60 km wysokości i 30-40 km średnicy.
Yeso
Pierścień wokół grzyba spowodowanego eksplozją jądrową podczas przeprowadzania projektu "Yeso" w 1962 roku.
Krater
Krater ma 390 metrów średnicy i 97 metrów głębokości. Powstał na pustyni Nevada 6 lipca 1962 roku, po detonacji bomby o sile 100 kiloton na głębokości 192 metrów.
Polinezja Francuska
Bardzo spektakularny wybuch bomby jądrowej na atolu Mururoa, przeprowadzony przez rząd francuski. Zdjęcie zrobione krótko po eksplozji - wywołuje wrażenie, że test był przeprowadzony w nocy.
Polinezja Francuska
Kolejna fotografia (wykonana kilka sekund później) nie pozostawia wątpliwości - wybuch miał miejsce w środku dnia, a jego rozmiar spowodował, że nad Polinezją Francuską na chwilę zapanowały ciemności.
Skutki wybuchu jądrowego
Amerykanie budowali specjalne miasta, które służyły im do badania skutków wybuchów. Zdjęcia rodziny manekinów sprzed i po eksplozji robią dość upiorne wrażenie.
Skutki wybuchu jądrowego
Jednak najlepiej skutki wybuchu jądrowego widać na zestawieniu zdjęć lotniczych zrobionych miastu Nagasaki przed i po 9 sierpnia 1945 roku. Bomba zrobiła tutaj prawdziwe spustoszenie. Oby zakusy mocarstwowe niektórych państw w dzisiejszych czasach nie spowodowały nigdy powrotu bomby atomowej.
JG/GB/GB
CIEKAWSZA STRONA INFORMACJI
Dobra informacja to dobry tytuł.
Codziennie próbujemy zaciekawić Was swoimi tytułami – pora na odwrócenie ról.
Zostań na 1 dzień wydawcą Wirtualnej Polski i decyduj, co danego dnia będą czytać miliony Polaków.
Wejdź na ciekawsza.wp.pl