Rosja nie odpuszcza. Wystrzelono rakiety Kindżał
Rosja kontynuuje swoją intensywną kampanię rakietową przeciwko Ukrainie. Jak donoszą ukraińskie Siły Powietrzne, rakiety są wystrzeliwane w grupach, które kierują się do różnych obwodów na terenie kraju. W sobotę 13 stycznia Siły Powietrzne poinformowały, że wśród używanych pocisków znajdują się rakiety Kindżał.
Siły Powietrzne Ukrainy regularnie informują o sytuacji za pośrednictwem swojego kanału w komunikatorze Telegram. Wojskowi podają tam szczegółowe informacje o kolejnych pociskach różnych typów, które są wystrzeliwane w kierunku ukraińskich miast.
Tym razem alarm rakietowy został ogłoszony m.in. dla Dniepru, Krzywego Rogu, Kijowa, Czernihowa, Równego, Lwowa, Łucka, i innych. Do tej pory media potwierdziły jednak ataki rakietowe w Dnieprze i Kropiwnickim.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komuniakt, w którym informuje o zaobserwowaniu wzmożonej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. W związku z zaistniałą sytuacją, uruchomiono wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dji Osmo Pocket 3 - test
Rosja zaatakowała rakietami Kindżał
Według informacji podanych przez Siły Powietrzne Ukrainy, w ataku używane były różne rodzaje rakiet, w tym Kindżał. Pociski są wystrzeliwane z myśliwców MiG-31K, aczkolwiek do ataku przystosowano także bombowce Tu-22M3.
Ch-47M2 Kindżał to hipersoniczny pocisk balistyczny, który po raz pierwszy został użyty przeciwko celom w Ukrainie w marcu 2022 roku. Dokładna specyfikacja broni pozostaje tajemnicą.
Konstrukcja mierzy ponad 7 m długości, a jej zasięg jest szacowany na aż 2 tys. km, co teoretycznie daje możliwość ostrzału całego terytorium Ukrainy. Największym zagrożeniem może być ogromna prędkość pocisku - Rosjanie chwalą się, że Kindżał leci z prędkością nawet 10 Machów, jednak w praktyce może być to nieco mniej, ok. 8 Machów. Dodatkowo najprawdopodobniej mają one możliwość wykonywania manewrów wymijających na każdym etapie lotu.
Zachodnie systemy przeciwlotnicze pozwalają na zestrzelenie pocisków Ch-47M2 Kindżał. Łukasz Michalik pisał o nocy z 15 na 16 maja 2023 roku, gdy Ukraińcom udało się zestrzelić 6 nadlatujących pocisków Kindżał.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski