Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność

Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność

Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska
13.08.2020 10:06, aktualizacja: 13.08.2020 12:42

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie może doczekać się przeglądu wyników badań klinicznych potencjalnej szczepionki na koronawirusa, która została opracowana w Rosji. O sukcesie pracy nad lekiem we wtorek informował sam Władimir Putin.

Prezydent Rosji ogłosił, że Rosja jest pierwszym krajem, który zatwierdził szczepionkę na COVID-19, pomimo tego, że ostatni etap testów z udziałem ponad 2000 osób miał rozpocząć się w środę.

WHO chce dokładnie przyjrzeć się rosyjskiej szczepionce

WHO twierdzi, że 28 z ponad 150 potencjalnych szczepionek na COVID-19 znajduje się obecnie w fazie testów na ludziach, a sześć z nich osiągnęło fazę 3, czyli ostatni etap badań, w którym szczepionki są testowane na dużych grupach ludzi.

Rosyjska szczepionka, opracowana przez instytut badawczy Gamaleya i Ministerstwo Obrony, jest jednym z 28 preparatów, który znajduje się na etapie oceny klinicznej jego skuteczności i bezpieczeństwa.

- WHO jest w kontakcie z rosyjskimi naukowcami i władzami i nie może się doczekać przeglądu szczegółów badań - napisała agencja ds. Zdrowia ONZ w opublikowanym oświadczeniu.

WHO monitoruje postępy prac nad szczepionkami

Światowa Organizacja Zdrowia dodała, że z zadowoleniem przyjmuje informacje o postępach w badaniach nad szczepionkami na COVID-19. Organizacja w styczniu zaangażowała się w kierowanie i przyśpieszanie prac badawczo-rozwojowych nad preparatami.

- Przyspieszenie badań nad szczepionkami powinno odbywać się zgodnie z ustalonymi procesami na każdym etapie rozwoju, aby zapewnić, że wszelkie szczepionki, które ostatecznie trafią do produkcji, są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne – zaznaczali przedstawiciele WHO.

Organizacja uważa, że szczepionka na COVID-19 będzie globalnym dobrem publicznym, wzywa również do sprawiedliwej i szybkiej jej dystrybucji na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)