Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność

Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność13.08.2020 10:06
Rosja ma szczepionkę na koronawirusa. WHO chce zweryfikować jej skuteczność
Źródło zdjęć: © pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie może doczekać się przeglądu wyników badań klinicznych potencjalnej szczepionki na koronawirusa, która została opracowana w Rosji. O sukcesie pracy nad lekiem we wtorek informował sam Władimir Putin.

Prezydent Rosji ogłosił, że Rosja jest pierwszym krajem, który zatwierdził szczepionkę na COVID-19, pomimo tego, że ostatni etap testów z udziałem ponad 2000 osób miał rozpocząć się w środę.

WHO chce dokładnie przyjrzeć się rosyjskiej szczepionce

WHO twierdzi, że 28 z ponad 150 potencjalnych szczepionek na COVID-19 znajduje się obecnie w fazie testów na ludziach, a sześć z nich osiągnęło fazę 3, czyli ostatni etap badań, w którym szczepionki są testowane na dużych grupach ludzi.

Rosyjska szczepionka, opracowana przez instytut badawczy Gamaleya i Ministerstwo Obrony, jest jednym z 28 preparatów, który znajduje się na etapie oceny klinicznej jego skuteczności i bezpieczeństwa.

- WHO jest w kontakcie z rosyjskimi naukowcami i władzami i nie może się doczekać przeglądu szczegółów badań - napisała agencja ds. Zdrowia ONZ w opublikowanym oświadczeniu.

WHO monitoruje postępy prac nad szczepionkami

Światowa Organizacja Zdrowia dodała, że z zadowoleniem przyjmuje informacje o postępach w badaniach nad szczepionkami na COVID-19. Organizacja w styczniu zaangażowała się w kierowanie i przyśpieszanie prac badawczo-rozwojowych nad preparatami.

- Przyspieszenie badań nad szczepionkami powinno odbywać się zgodnie z ustalonymi procesami na każdym etapie rozwoju, aby zapewnić, że wszelkie szczepionki, które ostatecznie trafią do produkcji, są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne – zaznaczali przedstawiciele WHO.

Organizacja uważa, że szczepionka na COVID-19 będzie globalnym dobrem publicznym, wzywa również do sprawiedliwej i szybkiej jej dystrybucji na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)