Rosja chce rejestracji wszystkich urządzeń elektronicznych. Niepokojące plany rządu

Rosja chce rejestracji wszystkich urządzeń elektronicznych. Niepokojące plany rządu06.11.2019 07:53
Rosja chce rejestracji wszystkich urządzeń elektronicznych. Niepokojące plany rządu
Źródło zdjęć: © Fotolia | Stepan Popov

Kolejne kontrowersyjne plany rosyjskiego rządu. Już niedługo użytkownicy urządzeń elektronicznych mogą mieć konieczność rejestracji wszystkich sprzętów, które zapewniają dostęp do sieci.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że w Rosji wchodzi w życie kontrowersyjna ustawa, która pozwoli odciąć mieszkańców od globalnego internetu na życzenie rządu. Teraz w Rosji padła propozycja kolejnej niepokojącej ustawy.

Jeżeli propozycja partii Jedna Rosja znajdzie akceptację rządu, to od 1 lutego 2020 roku wszelkie urządzenia elektroniczne, dzięki którym można połączyć się z internetem będą musiały być rejestrowane przez swoich użytkowników do bazy Federalnej Agencji Łączności (Rosswiaz).

Zgodnie z planami Jednej Rosji rejestracja urządzeń powinna nie tylko być obowiązkowa ale również płatna. Opłata miałaby wynosić równowartość 6 zł za pojedyncze urządzenie. Z obowiązku rejestracji mają być zwolnieni jedynie obcokrajowcy przyjeżdżający do Rosji.

Zobacz też: Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem

W przypadku podłączenia do sieci niezarejestrowanego urządzenia agencja może je zablokować. Politycy tłumaczą swój plan, jako przeciwdziałanie kradzieży i przemytu sprzętu zza granicy. Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie może stanowić również kolejne narzędzi inwigilacji obywateli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)