Reżyser Avatara nie zainstaluje kamery 3D na łaziku Mars Rover

NASA straciła nadzieję na ukończenie na czas trójwymiarowej kamery dla marsjańskiego łazika Mars Rover. Kamera, w której budowę zaangażował się reżyser filmu Avatar, James Cameron, nie zostanie zainstalowana na marsjańskim robocie - poinformował magazyn Computerworld

Reżyser Avatara nie zainstaluje kamery 3D na łaziku Mars Rover
Źródło zdjęć: © NASA

Kamera, która miała posiadać optyczny i cyfrowy zoom oraz zespół obiektywów trójwymiarowych, była gruntownie przebudowanym urządzeniem MastCam, które agencja NASA planowała zainstalować na marsjańskim łaziku Curiosity. Jej rozwojem zajmowała się firma Malin Space Science Systems z San Diego oraz zespół techników pod kierownictwem Jamesa Camerona.

Obraz
© (fot. NASA)

"MastCam zainstalowany wraz z innymi instrumentami naukowymi na Curiosity umożliwiał osiągnięcie ambitnych celów badawczych misji. Przebudowa znacznie podnosi jego wartość jednak nie mamy tyle czasu, aby przeprowadzić wszystkie testy konieczne dla zastąpienia nową jednostką używanej dotąd kamery" - oświadczył John Grotzinger główny projektant naukowy Mars Science Laboratory, do którego wyposażenia należał Curiosity.

NASA jednak wcale nie rezygnuje z kamery 3D. Malin Space Science Systems i zespół Camerona mają nadal pracować nad kamerą trójwymiarową która "na pewno będzie użyta w przyszłych misjach kosmicznych". Firma z San Diego zdołała jednak zainstalować na Curiosity zamiast kamery 3. dwie nowoczesne, małe, kolorowe kamery wideo wysokiej rozdzielczości. Mają one fotografować obiekty marsjańskie w zbliżeniu oraz panoramy planety.

Curiosity jest robotem-łazikiem wielkości samochodu terenowego, wyposażonego w zestaw czujników elektrooptycznych, kamer, instrumentów chemicznych oraz radiometrycznych, narzędzi do pomiarów gleby i małe laboratorium. Ma służyć nie tylko do badania ewentualnych śladów życia na Marsie, ale także do przeprowadzenia niezbędnych pomiarów i uzyskania danych , koniecznych do zaplanowania następnej misji na Czerwoną Planetę - tym razem prawdopodobnie załogowej - poinformowała NASA Łazik wraz z całym statkiem Mars Science Laboratory zostanie wystrzelony na Marsa w II połowie 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)