Rewolucyjny wynalazek. Dzięki niemu będziemy widzieć przez ściany

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii pracują nad innowacyjnym systemem wizyjnym dla robotów. Wynalazek umożliwia widzenie przez rozmaite przeszkody. Dym, budynki czy zarośla nie będą już dla nas przeszkodami. Czy wraz z rozwojem technologii będziemy widzieć przez ściany?

Czy będziemy mogli widzieć przez obiekty? mat. poglądowy
Czy będziemy mogli widzieć przez obiekty? mat. poglądowy
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

Jak informuje BBC News, naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii opracowują nowatorski system wizyjny dla robotów. Technologia potencjalnie umożliwiałaby widzenie przez przeszkody, a to spowodowałby, że moglibyśmy zajrzeć w miejsca zazwyczaj dla nas niedostępne. Jak podaje brytyjski portal, technologia opiera się na falach radiowych, które mogą przenikać przez dym, intensywny deszcz, a nawet wykrywać ukryte przedmioty.

Dzięki falom radiowym będziemy wstanie dostrzec to czego wcześniej nie mogliśmy

Amerykański wynalazek umożliwiłby zrealizowanie odwiecznego marzenia o widzeniu przez obiekty. Z pomocą przychodzi tutaj nie alchemia, a najnowsze osiągnięcia technologiczne. To dzięki wynalazkowi ludzie mogliby uzyskać nowy superzmysł, który mógłby odmienić wiele

Robot pomoże w akcjach ratunkowych

Profesor Mingmin Zhao z Uniwersytetu Pensylwanii wyjaśnia, że ich robot wykorzystuje fale radiowe do tworzenia trójwymiarowego obrazu otoczenia. System ten może być szczególnie przydatny w akcjach ratunkowych, kiedy to tradycyjne sensory zawodzą. Technologia ta pomogłaby w odnajdywaniu ludzi, którzy na przykład utknęliby pod lawiną czy w innych trudno dostępnych miejscach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zespół profesora Zhao testował robota w warunkach symulujących zadymienie, co początkowo wywołało alarm przeciwpożarowy. Aby uniknąć podobnych incydentów, dalsze testy przeprowadzano w kontrolowanych warunkach.

To, co staraliśmy się tutaj zrobić, to w zasadzie pomóc robotom uzyskać nadludzki wzrok. Widzieć w scenariuszach, w których ludzkie oczy lub tradycyjne czujniki wizualne nie są w stanie

- dodaje profesor Mingmin Zhao.

Szerokie zastosowanie nowego superzmysłu

Technologia ta ma potencjał nie tylko w ratownictwie, ale także w wojsku i policji. Fale radiowe mogą być używane do wykrywania ukrytych broni oraz monitorowania zmian w pomieszczeniach.

Fabio da Silva z firmy Wavsens, która również rozwija podobne technologie, podkreśla, że ich system działa na zasadzie echolokacji, co pozwala na ciągłe monitorowanie przestrzeni bez konieczności obracania anten.

Wynalazek może wzbudzać niepokój

Eksperci zauważają, że choć technologia radarowa może wydawać się niepokojąca, to drony i tanie kamery stanowią większe zagrożenie. Nowe technologie, takie jak ta rozwijana przez zespół z Uniwersytetu Pensylwanii, mogą zrewolucjonizować wiele aspektów życia.

wiadomościtechnologiaroboty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)