Rewolucyjny odtwarzacz iPod skończył 15 lat. Apple o tych urodzinach zapomniał

Rewolucyjny odtwarzacz iPod skończył 15 lat. Apple o tych urodzinach zapomniał
Źródło zdjęć: © Apple/WP
Adam Bednarek

24.10.2016 13:50, aktual.: 24.10.2016 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fakt, że Apple nie przypomniał o 15 urodzinach iPoda dziwi. W końcu ten odtwarzacz MP3 naprawdę namieszał na muzycznym rynku.

Pierwszy iPod zadebiutował 23 października 2001 roku. Dlaczego był rewolucją? Miał olbrzymią jak na tamte czasy pojemność (5 GB lub 10 GB) i naprawdę elegancki wygląd. Wówczas to wcale nie było normalne - odtwarzacze MP3 były toporne, brzydkie i oferowały niewiele wolnego miejsca. Wprawdzie iPod był drogi, bo kosztował 500 dolarów, ale za sprawą możliwości, wykonania i niezwykle prostej obsługi szybko zdobył olbrzymią popularność. Choć to głównie zasługa modelu wydanego już w 2002 roku, który współpracował nie tylko z komputerami od Apple’a, ale również z Windowsami.

Tak sukces iPodów tłumaczył Steve Jobs:

Żeby uczynić iPoda naprawdę prostym w obsłudze  - do czego musiałem innych długo przekonywać  -  musieliśmy ograniczyć możliwości tego urządzenia. W zamian jednak wbudowaliśmy wszystkie te funkcje w program iTunes na komputerze. Na przykład: nie mogłeś tworzyć list z muzyką bezpośrednio na odtwarzaczu. Musiałeś przygotować je w iTunes, a następnie zsynchronizować je z urządzeniem.

To było kontrowersyjne. Ale idiotyzm Rio i innych odtwarzaczy wynikał właśnie z tego, że były skomplikowane. Musiały same radzić sobie z takimi rzeczami jak robienie list odtwarzania, bo nie zintegrowano ich z oprogramowaniem muzycznym na twoim komputerze. Dzięki temu, że byliśmy właścicielami programu (iTunes) oraz urządzenia (iPod), mogliśmy przesunąć wszystkie skomplikowane operacje na właściwe miejsce.

W 2014 roku Apple ostatecznie uśmierciło iPoda w wersji Classic, a więc linii, od której wszystko się zaczęło. Na dodatek zrobiło to w wyjątkowo okrutny sposób - wszystkie informacje o odtwarzaczu, w tym oferta ze sklepu internetowego czy dedykowana strona, po prostu zostały usunięte. Apple po cichu, bez wielkiej pompy pożegnał tradycyjne iPody. Może dlatego nie obchodzi hucznie ich urodzin - dla Apple’a ten sprzęt to już historia, do której nie warto wracać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)