Rewolucja w leczeniu depresji. Lek, który daje efekty już po kilku godzinach
Amerykański urząd do spraw kontroli żywności i leków (FDA) wyraził zgodę na wprowadzenie antydepresantu w sprayu. Powstał na bazie esketaminy, czyli pochodnej ketaminy, stosowanej często jako narkotyk. Według twórców, lek działa po chwili od użycia.
11.03.2019 | aktual.: 11.03.2019 11:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Depresja to najczęściej dotykająca ludzi na całym świecie choroba psychiczna. Często ignorowana i nieleczona prowadzi do tragicznych skutków. Chorym zdarza się odrzucać leki, lub w ogóle nie stosować terapii. Często ze względu na powolne działanie i niemierzalne skutki. Z tego względu, farmaceuci postanowili poszukać innego, dynamicznego rozwiązania.
Odpowiedzią był spray. Substancje podawane bezpośrednio do nosa w postaci aerozolu, w przeciwieństwie do tabletek połykanych bardzo szybko wprowadzają substancję aktywną do organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty terapii widzimy po kilku tygodniach stałego stosowania leków.
Esketamina - skuteczność w leczeniu depresji
Tutaj mówi się o przełomie. Antydepresant podawany w postaci sprayu ma dawać efekty już po kilku godzinach od zastosowania. Jeśli FDA zaakceptowało lek, to znaczy, że nie jest to bajka. Aczkolwiek rzeczywiste efekty poznamy już wkrótce, ponieważ lek niebawem trafi na amerykański rynek.
A jest tam kogo leczyć. W samych Stanach Zjednoczonych na depresję choruje 5 milionów osób. W dodatku to tylko zarejestrowane przez lekarzy zaburzenia. Licząc z osobami nie leczącymi się na depresję, ta liczba może być znacznie większa.
Wcześniejsze badania kliniczne wykazały, że ketamina znacznie łagodziła objawy depresji nawet u 70 proc. chorych. Natomiast efekty działania leku widać już po dwóch godzinach i trwają do dwóch tygodni po jednym użyciu. Jedno z badań wykazało, że ten związek organiczny znacznie zmniejsza myśli samobójcze już w ciągu 24 godzin.
Zobacz także
Czym jest esketamina?
Esketamina jest pochodną ketaminy. Stosuje się ją przede wszystkim jako środek znieczulający przed operacjami. Ale ma także inne, mniej chwalebne zastosowania. Blisko 30 lat temu pojawiła się na czarnym rynku jako świetny narkotyk imprezowy. Przez pewien czas ketamina była nieodłącznym elementem klubowych imprez na całym świecie.
Ketamina może mieć skutki narkotyczne. W przypadku jej przedawkowania mogą pojawić się halucynacje, widzenie tunelowe czy zaburzenia percepcji. Typowe dla narkotyków euforycznych. Amerykanie sądzą jednak, że lek będzie wydawany pod specjalnym nadzorem, a także sama esketamina ma mieć znacznie słabsze działanie narkotyczne, niż ketamina.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.