Resort nauki będzie wspierał polskie klastry superkomputerowe

Resort nauki będzie wspierał polskie klastry superkomputerowe

Resort nauki będzie wspierał polskie klastry superkomputerowe
26.11.2010 10:29, aktualizacja: 26.11.2010 10:44

W tegorocznym światowym rankingu superkomputerów TOP500 znalazło się sześć
polskich komputerów. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska zapewniła w czwartek, że jej resort będzie wspierać tworzenie polskich klastrów superkomputerowych.

TOP50. jest prestiżowym światowym rankingiem superkomputerów, prowadzonym od 1993 roku, aktualizowanym w czerwcu i listopadzie każdego roku. Według ostatniej edycji TOP500 najszybszym komputerem świata jest chiński Tianhe-1A.

Najlepszy komputer z Polski - ZEUS z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie - uplasował się na 84. miejscu. Pozostałe polskie superkomputery to: Nasza Klasa (185. miejsce), OXL Poland sp. z o.o. (249. miejsce), "Galera" z Gdańska (297. miejsce), "Reef" PCSS Poznań (313. miejsce) oraz "Supernova" Wrocław (372. miejsce).

Obraz
© Najszybszy komputer świata: Tianhe-1A (fot. mat. pras.)

"Resort nauki i szkolnictwa wyższego będzie wspierać tworzenie polskich klastrów superkomputerowych, abyśmy mogli liczyć się w nauce europejskiej i tej raz zdobytej pozycji w technologiach superkomputerowych nie utracić" - powiedziała wiceminister nauki, prof. Orłowska na czwartkowej konferencji "Superkomputery a nowoczesne projekty badawcze" w Warszawie.

Zaznaczyła przy tym, że "z wpływów z prywatyzacji 2 proc. przeznaczone jest na infrastrukturę, zaś 1. proc. z tego - na infrastrukturę informatyczną". Jak przypomniała, jednym z najważniejszych zadań w "Programie rozwoju infrastruktury informatycznej nauki na lata 2007-2013" jest utrzymanie 5 działających ośrodków KDM (Komputerów Dużej Mocy) w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu w roli centrów m.in. usług obliczeniowych wymagających duże mocy przetwarzania danych, składowania dużych zasobów danych, baz naukowych oraz rozbudowa infrastruktury gridowej i tworzenie oprogramowania naukowo-badawczego.

Kierujący Akademickim Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr zwrócił uwagę, że do superkomputera ZEUS naukowcy mają bezpłatny dostęp za pośrednictwem sieci optycznej Pionier. Umożliwia to znaczne zwiększenie skali przetwarzania danych w każdym zaawansowanym projekcie naukowym oraz rozwój międzynarodowej współpracy naukowej.

ZEUS jest wykorzystywany m.in. do obliczeń fizyki nuklearnej - np. we wspólnych projektach dotyczących prac Wielkiego Zderzacza Hadronów prowadzonych przez CERN w Genewie oraz projektach nanotechnologicznych i z dziedziny medycyny.

Najbardziej skomplikowany projekt, w którym ZEUS prowadził symulację modelową dotyczył działania nowego leku grzybobójczego. Był on prowadzony przez Politechnikę Gdańską, a wykonanie tego modelu na sieci komputerów PC zajęłoby - zdaniem Wiatra - 186 lat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)