Remontował strych. Znalazł broń z czasów II wojny światowej

Remontował strych. Znalazł broń z czasów II wojny światowej

Remontował strych. Znalazł broń z czasów II wojny światowej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Śląska Policja
Adam Gaafar
16.10.2021 12:48, aktualizacja: 24.02.2022 16:16

Do niecodziennego znaleziska doszło w jednym z domów w Rybniku. Podczas prac remontowych na strychu właściciel natknął się na niemiecką broń z czasów II wojny światowej. W magazynku znajdowało się klika sztuk amunicji.

Właściciel domu wezwał na miejsce mundurowych. Funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego rozpoznał, że odnaleziona broń to Mauser – podstawowy karabinek sił zbrojnych III Rzeszy. Biorąc pod uwagę wysoką wartość historyczną znaleziska, policjanci postanowili przekazać je do muzeum.

– Broń była schowana pod podłogą z desek. Okazało się, że to niemiecki karabinek Mauser, wyprodukowany w 1938 roku. W magazynku broni znajdowały się jeszcze trzy sztuki amunicji – powiedziała Bogusława Kobeszko, rzeczniczka rybnickiej policji, cytowana przez portal rybnik.naszemiasto.pl.

Obraz
© Materiały prasowe | Śląska Policja

Postępowanie w sprawie odnalezienia broni z czasów II wojny światowej prowadzą śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku. Policjanci przypomnieli przy okazji, że w przypadku odnalezienia podobnych przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić funkcjonariuszy. Znalezionej broni, czy nie wypałów, nie wolno pod żadnym pozorem dotykać - podkreśla Komenda Miejska Policji w Rybniku.

Karabinek typu Masuer był na wyposażeniu sił zbrojnych III Rzeszy w latach 1935-1945. Przez ten czas wyprodukowano ich łącznie ok. 11,5 mln sztuk.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)