Rekord świata w przetwarzaniu danych

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zdobyli pierwsze miejsce podczas tegorocznych zawodów „Sort Benchmark”, sprawdzających zdolności maszyn do przetwarzania ogromnych ilości danych. Ustanowili rekord świata przesortowując 1,014 terabajta w ciągu minuty.

Rekord świata w przetwarzaniu danych

W dobie znacznego współzawodnictwa firm, skłaniają się one w różne strony, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Jedną z takich dróg jest zdolność do przetwarzania znacznych ilości danych przy odpowiednio małym zużyciu energii.

Znaczny rozwój Internetu również wpływa na konieczność pracy dużymi i wciąż narastającymi zbiorowiskami informacji. Przykładami może być przeszukiwanie sieci za pomocą wyszukiwarki Google, czy aktualizowanie stron Facebook. Operacje te wymagają przetwarzania danych sięgających nawet petabajtów, czyli 100. terabajtów.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Profesor Amin Vahdat z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego mówi, że gdy duże firmy chcą przeszukać swoją bazę danych w odpowiedzi na konkretne zapytanie, może wiązać się to z koniecznością przetworzenia wielo-petabajtowych zbiorów. Co więcej, mogą się one powiększać nawet o kilka gigabajtów dziennie. Łatwo się więc domyślić, że im szybciej są w stanie tego dokonać, tym lepiej.

Naukowcy zdobyli nagrody w dwóch kategoriach. W pierwszej ich zadaniem było osiągnięcie jak największej wartości przetworzonych danych w ciągu minuty - uzyskali najlepszy na świecie wynik 1,01. terabajta. Druga polegała na uzyskaniu jak największego przesyłu danych na minutę, przy sortowaniu 100 terabajtowych klastrów informacji. Grupa zrównała się z obecnym rekordem uzyskując prędkość 0,582 terabajta na minutę. Wykorzystali do tego jednak jedynie jedną czwartą mocy swoich poprzedników. 100 terabajtów według witryny wolframalpha.com równe jest 4 tys. jedno-warstwowych płyt Blu-ray, 21 tys. jedno-warstwowych DVD, 12 tyś dwu-warstwowych DVD lub 142 248 klasycznych krążków CD.

Do pobicia rekordu świata wykorzystano system komputerowy składający się z 5. węzłów. Każdy z nich to serwer zbudowany z dwóch czterordzeniowych procesorów, 24-gigabajtowej pamięci i szesnastu 500 GB dysków twardych. Wszystkie połączone ze sobą siecią tworzoną przez switche Cisco Nexus 5020.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wyniki naukowców z Kalifornii brzmią naprawdę nieźle. Obecnie ich system przeznaczony jest na pracę z danymi skonstruowanymi specjalnie dla potrzeb zawodów „Sort Benchmark”. Maja jednak zamiar rozwinąć swoje osiągnięcie, aby było w stanie pracować z bardziej zgeneralizowanym materiałem i by w przyszłości można je było zastosować w prawdziwym świecie.

„Nasz system pokazuje co można osiągnąć jeśli zwróci się baczną uwagę na wydajność, a wciąż jest wiele miejsca na udoskonalenia”. mówi prof. Vahdat. „Zadaliśmy sobie pytanie - co tak naprawdę oznacza stworzenie zbalansowanego systemu, w którym nie tracimy żadnych zasobów podczas wykonywania skomplikowanych operacji. Jeśli procesor pozostaje bezczynny lub nie wykorzystujemy całego RAMu, tracimy energię i efektywność”.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)