Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie

Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie
16.09.2009 11:43
Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie
Źródło zdjęć: © James Hopwood

200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego.

Biblioteka Narodowa udostępnia blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki najcenniejszymi obiektami są rękopis "Balladyny" z 183. r. oraz rękopis niedokończonego dramatu "Krak" z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego. W zbiorze autografów jest też "Odpowiedź na Psalmy Przyszłości" nazywana przez historyków literatury "rękopisem warszawskim" ze względu na fakt, że zawiera ona znaczące różnice w stosunku do pierwodruku tego utworu. Staranny charakter pisma Słowackiego można tez podziwiać w listach do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza.

288762361807124627
Źródło zdjęć: © Juliusz Słowacki (aut. James Hopwood)

Na stronach internetowych zamieszczono także pierwodruki dzieł Słowackiego będące w posiadaniu BN m.in. pierwodruk "Kordiana" wydany nakładem autora w 183. roku, dziewiętnastowieczne wydania "Mazepy", "Lilli Wenedy", "Anhelliego". Kolekcję uzupełniają eseje o twórczości Słowackiego pióra m.in. Cypriana Kamila Norwida, Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego.

Całą kolekcje można oglądać na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (www.polona.pl).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)