Rekin kieszonkowy, który świeci w ciemności. Zaobserwowano go dopiero

Rekin kieszonkowy, który świeci w ciemności. Zaobserwowano go dopiero
Źródło zdjęć: © Tulane University | Mark Doosey
Arkadiusz Stando

22.07.2019 11:30, aktual.: 27.07.2019 09:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy odkryli nowy gatunek rekina kieszonkowego. Jego organizm posiada narządy świetlne, dzięki którym posiada zdolność bioluminescencji. Zupełnie nie przypomina ryby, jaka przychodzi nam na myśl po słowie "rekin".

Rekin kieszonkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo małą rybą. W niczym nie przypomina ogromnych żarłaczy. Mierzy zaledwie do 14 centymetrów długości. Nie wygląda groźnie, ale za to ma coś, co wyróżnia go spośród całej gromady rekinów.

Drugi na świecie świecący rekin - Mollisquama mississippiensis

Mollisquama mississippiensis, bo taką nazwę nadano nowemu gatunkowi, potrafi świecić w ciemności. Robi to za pomocą gruczołów wytwarzających bioluminescencyjny płyn. Te narządy są ukryte w kieszeniach, tuż za płetwami piersiowymi. Pełny opis badań nad nowym gatunkiem znajdziecie w serwisie naukowym Biotaxa. Przeprowadzili je naukowcy z Tulane University.

Obraz
© Tulane University

Rekin został odkryty w lutym 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej, ale dopiero teraz naukowcy dokonali klasyfikacji nowego gatunku. Jest jednym z zaledwie dwóch rekinów kieszonkowych, jakie kiedykolwiek odkryto. Pierwszy gatunek został odkryty w 1984 roku u wybrzeży Chile.

A więc przez 24 lata nie widziano żadnego rekina kieszonkowego. Pierwszy z tych dwóch gatunków (mollisquama parini) również wytwarza płyny bioluminescencyjne, ale nie posiada narządów świetlnych. Jest znacznie większy, bo osiąga 40 cm długości.

Źródło: ScienceAlert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także