Naukowcy zaskoczeni. Pierwszy roślinożerny rekin

Naukowcy zaskoczeni. Pierwszy roślinożerny rekin
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek

07.09.2018 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez filmy rekiny nie mają zbyt dobrej opinii. Kojarzą się z krwiożerczymi bestiami. Tymczasem rekin młot tyburo nie miałby nic przeciwko diecie wegetariańskiej. Potwierdzili to naukowcy.

Wprawdzie rekiny dla ludzi nie są aż tak wielkim zagrożeniem - zabijają około 10 osób rocznie - ale w wodnym świecie to bezlitosny drapieżnik. Ale nie każdy się do nich zalicza. Naukowcy potwierdzili, że rekin młot tyburo jest roślinożercą.

Już wcześniej zaobserwowano, że w jego diecie znajduje się trawa morska. Sęk w tym, że mógł być to przypadek - efekt uboczny pałaszowania innych morskich zwierzątek. Właśnie dlatego przeprowadzono dokładniejsze badania. Kluczowe było nie to, co spożywa, a to, co i jak zwierzę trawi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine karmili okazy pokarmem składającym się z aż 90 proc. trawy morskiej. Okazało się, że rekin młot tyburo bez problemu trawi i przyswaja roślinę.

To oznacza, że młot tyburo jest pierwszym rekinem, u którego potwierdzono wszystkożerność oraz zdolność do trawienia tkanek roślinnych. Naukowcy nie wykluczają, że taka dieta spowodowana jest po prostu chęcią przetrwania. Dzięki temu rekiny nie rywalizują z innymi drapieżnikami o pokarm.

Nie oznacza to jednak, że rekin młot tyburo jest wegetarianinem. Zwierzę żywi się również krabami czy małymi rybami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)