RECENZJA: LG Zero, smartfon z wyższej średniej półki w rozsądnej cenie
Samsung ma smartfony serii A, a LG ma swoje… Zero. Pierwszy dostępny w Polsce metalowy smarton od LG już jest na naszym rynku i ma oferować dobry stosunek jakości do ceny. Co, oprócz naprawdę ciekawego wyglądu i stosunkowo niskiej ceny, może zaoferować użytkownikom Zero?
Nie można przejść obojętnie obok nazwy smartfona. Ciężko zrozumieć LG –. w niektórych regionach tę słuchawkę dystrybuuje się jako LG Class, w Europie zdecydowano się go nazwać „Zero”. Można przypuszczać, że ma to być związane niejako z pojęciami bliskimi średniej półce, niższej cenie itp., ale mimo wszystko, Zero nie kojarzy się zbyt dobrze. Co najmniej wywołuje delikatny uśmiech na twarzy.
LG Zero to ewidentnie konkurencja dla świetnych smartfonów Samsunga z serii A. Tanich, ale mocnych urządzeń, które okazały się hitem największego konkurenta LG. Nic więc dziwnego, że ten postanowił odświeżyć linię A na 201. rok prezentując udoskonalone urządzenia, a LG w odpowiedzi także postawiło na wyższą średnią półkę.
Konstrukcyjnie w modelu Zero mamy do czynienia z ekranem IPS LCD ISO-Cell przekątnej 5 cali i rozdzielczością 720 p (HD). Ten został przykryty doskonale wyglądającym, delikatnie wypukłym szkłem 2.5D Arc Glass / Gorilla Glass 3. Z tyłu obudowy tradycyjnie umieszczono przyciski Rear Key, czyli odpowiadające za zasilanie, skróty i głośność. 1. GB wewnętrznej pamięci (przestrzeni na dane dla użytkownika jest 11 GB) można rozszerzyć kartą microSD. W modelu LG Zero zastosowano procesor Qualcomm Snapdragon 410 (cztery rdzenie, 1,2 GHz). Pojemność akumulatora – 2050 mAh – pozwala na jedną pełną dobę korzystania z urządzenia bez konieczności ładowania przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Zdjęcia zrobimy aparatami: głównym o rozdzielczości 13 MPix (f/2.0) oraz frontowym 8 MPix.
Jak wspomniałem, smartfona wyposażono w szklany panel 2.5. Arc Glass o zaokrąglonych krawędziach (konstrukcja podobna do tej znanej z iPhone'a 6, Huaweia Mate S czy HTC A9). Czarne obramowanie wokół wyświetlacza sprawia wrażenie zdecydowanie większego przy wygaszonym ekranie. Po odblokowaniu jednak okazuje się, że na ekran przeznaczono dość mało miejsca. Mimo to, LG Zero wygląda naprawdę estetycznie. Smartfon o grubości 7,4 mm został zamknięty w aluminiowej obudowie.
Przy przekątnej 5 cali, producent mógłby zdecydować się na wkomponowanie wyświetlacza o rozdzielczości 108. p (FullHD). Przy 720 p – jeśli dokładnie się przyjrzeć – widać małe piksele. Nie powinno to jednak stanowić problemu głównie ze względu na cenę LG Zero. Kolory w interfejsie, jakie prezentuje Zero są nasycone i bogate.
To, co zwraca uwagę, oprócz samego szkła 2.5D, to wypuklenie przycisków Rear Key. Do tej pory ten element był nieco spłaszczony i bardziej przylegał do tylnej obudowy. W Zero przyciski wystają o wiele bardziej, ale nie stanowi to problemu przy korzystaniu. Taki zabieg był konieczny, aby smartfon był tak smukły. Jedyną niedogodnością może być fakt, że nieco rysują one blat. LG zdecydowało się na umieszczenie głośnika z tyłu obudowy, ale nie na dole –. jak to najczęściej miało miejsce – a na wysokości obiektywu, przy prawej krawędzi słuchawki. Aby uniknąć problemów z łącznością czy zasięgiem, górne i dolne elementy wykonano z tworzywa sztucznego. W tym modelu nie mamy możliwości wymienienia akumulatora. Na prawej krawędzi znajdziemy gniazdo ma kartę pamięci i kartę – podobnie jak w LG V10 – nanoSIM.
Jeśli chodzi o ergonomię, słuchawka świetnie leży w dłoni. Zaokrąglone krawędzie ułatwiają pewny chwyt, a wymiary 142,0 x 71,9 x 7,4 mm nie stwarzają problemu przy używaniu smartfona jedną dłonią. 14. g wagi sprawia, że telefon nie jest za ciężki, ale nie wydaje się być też tak lekki, jak np. Galaxy A5.
Interfejs, jaki zastosowano w Zero to UX 4.0. Nie mogło zabraknąć funkcji Knock Code (odblokowywanie telefonu specjalnie skonfigurowaną sekwencją stuknięć w wygaszony ekran), Gesture Interval Shot, Long Gesture Shot i Gesture View, o czym później. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 5.1.1 (aktualizacja do 6.0 została zapowiedziana, ale nie wiadomo kiedy będzie dostępna).
Aparat
Jak wspomniałem, LG Zero wyposażono w aparat główny o rozdzielczości 1. MPix i przesłonie f/2.0. Jak na tę półkę cenową, Zero robi bardzo dobre zdjęcia, nawet w nieco gorszych warunkach oświetlenia. Aplikacja posiada jeden, automatyczny tryb. Jakość zdjęć jest zadowalająca i nie ustępuje smartfonom z nieco wyższej półki. Zabrakło laserowego autofocusa, ale mimo to ustawienie ostrości nie sprawia problemów.
Jedyne, co może sprawiać pewien dyskomfort to automatyczny dobór jasności. Aparat wyciąga średnią naświetlenia i dopasowuje ją do obszaru całego kadru - użytkownik nie ma możliwości manipulowania ilością światła na zdjęciu, przez co niektóre obszary mogą czasami wydawać się za jasne lub za ciemne.
W aplikacji frontowej kamerki znajduje się funkcja upiększania twarzy. Aparat do selfie posiada przesłonę 2.0. co jest rzadko spotykane we przednich obiektywach – przeważnie spotykamy się z f/2.2. Autoportrety możemy wykonywać przy użyciu funkcji Gesture Shot - za pomocą gestu zamykanej pięści automatycznie wykonamy fotografi ę. W LG Zero funkcjonuje ona jako Gesture Interval Shot - wykrywa gest dwukrotnego otwarcia dłoni i zapisuje serię czterech ujęć. Została ona także rozbudowana o rozwiązanie Long Gesture Shot, dzięki któremu gesty wyzwalające migawkę rozpoznawane są z odległości 1,5 m, zatem selfie będzie można śmiało wykonać także z pomocą selfiesticka.
Smartfon nie sprawia problemów przy typowym użytkowaniu. Co prawda może się lekko przyciąć podczas bardzo obciążeniowej pracy (jednoczesne pobieranie lub aktualizowanie aplikacji, korzystanie z komunikatorów i np. słuchanie muzyki w tle), jednak są to sytuacje wyjątkowe. Przy codziennym korzystaniu nie można wiele zarzucić tej słuchawce. Jest to świetna alternatywa dla tych, których nie stać na drogie topowe modele smartfonów, a chcą się cieszyć budżetowym telefonem, który nie będzie sprawiał problemów.
Do końca lutego smartfon LG Zero jest dostępny na wyłączność u operatora Orange. Można go nabyć w cenie 99. zł – biorąc pod uwagę dobre parametry i zastosowanie metalowej obudowy, jest to rozsądny wydatek.
_ SŁK-WP _
Podstawowe dane techniczne:
• Procesor: Czterordzeniowy 1.2GHz
• Wyświetlacz: 5 cali HD IPS In-Cell
• Pamięć: 16 GB ROM (dostępna ok. 11 GB) / 1,5GB RAM / gniazdo kart MicroSD
• Aparat: Tylny 13 MPix / Przedni 8 MPix
• Pojemność baterii: Li-Ion 2050 mAh
• System operacyjny: Android Lollipop
• Wymiary: 142.0 x 71.8 x 7.4mm
• Waga: 147 g
• Transmisja danych: HSDPA + 42Mbps (3G) / LTE
• Łączność: A-GPS / BT 4.0 / USB 2.0HS / Wi-Fi 802.11 b, g, n • Dostępne kolory: Złoty / Srebrny