Recenzja Lego Nexo Knights i Technic - gdy dziecko nie chce oderwać się od smartfona

Recenzja Lego Nexo Knights i Technic - gdy dziecko nie chce oderwać się od smartfona

Recenzja Lego Nexo Knights i Technic - gdy dziecko nie chce oderwać się od smartfona
Źródło zdjęć: © WP
22.03.2016 07:30, aktualizacja: 23.03.2016 09:47

Niedawno do naszej redakcji trafiły dwa zestawy Lego. Jeden z nich, to dobrze znana miłośnikom duńskich klocków seria pozwalająca tworzyć różne konstrukcje mechaniczne - Technic. Drugi to natomiast najnowsza seria, czyli Nexo Knights. Jak wygląda zabawa współczesnego dziecka większość z nas wie - najlepiej, aby to była jakaś gra na smartfona, tablet lub komputer. Wtedy dzieci są szczęśliwe i mogą się zanurzyć w zabawę na wiele długich chwil. Gry to jednak nie zawsze ta forma spędzania czasu, do której chcielibyśmy przyzwyczajać dzieciaki. Dla starszego pokolenia rozrywką były klocki, a za czasów PRL - szczególnie Lego - były tak pożądane przez dzieci, jak dziś najnowsze modele smartfonów. Tylko wtedy mało kto miał w domu telefon stacjonarny, a coś takiego jak smartfon jeszcze nie istniało. Wydawać się jednak może, że duńska firma znalazła pomysł, jak połączyć świat klocków z wirtualną rzeczywistością i zabawą smartfonem.

Co prawda świat, który widzimy na ekranie smartfona jest nieco infantylny, jednak dzieciom to w niczym nie przeszkadza, ponieważ ich klocki niejako „ożywają”. i wchodzą z nimi w interakcję, tworząc zupełnie nowe scenariusze zabawy. Historia opowiadana przez bajkę, klocki i aplikację to klasyk gatunku – pięciu dobrych rycerzy musi uratować królestwo przed złym Jestro i grupą służących mu potworów. Jednak tutaj wszystko łączy się w spójną całość. Dzieci mogą połączyć to, co tak bardzo lubią czyli smartfony, z realnym światem klocków. W ten sposób zabawa szybko się nie nudzi, a jednocześnie nie skupia się wyłącznie na elektronicznym gadżecie. To nowatorskie i bardzo ciekawe podejście do rozrywki skierowanej dla najmłodszych. Z czystym sumieniem można polecić tę serię, która nie trafi w kąt po jednorazowym złożeniu zestawu.

Obraz
© Zestaw Drag Racer (fot. WP)

Dla nieco starszych dzieci –. choć nie ma co ukrywać, że także dla licznego grona ojców – warto wybrać zestawy z serii Technic. My mieliśmy okazję przetestować zestaw oznaczony symbolem 42050, z którego zbudujemy pokaźnych rozmiarów (40 cm długości) Drag Racera.

Obraz
© (fot. WP)

Technic to świetna zabawa, która uczy przede wszystkim precyzji, dokładności ale też pozwala w prosty sposób zrozumieć dzieciom jak działają pewne skomplikowane maszyny. W tym zestawie zobaczymy, jak pracuje silnik (a dokładnie jego tłoki) podczas jazdy, jak wygląda układ przeniesienia napędu, czy jak działa układ kierowniczy. Oczywiście, nie będzie to wiedza rodem z lekcji fizyki i mechaniki, jednak zamiast nudnych schematów Technic pokazuje działanie pewnych mechanizmów w praktyce. Dużą zaletą zestawu jest wymuszanie na składającym klocki koncentracji i precyzji. Nawet niewielki błąd czy pomylenie klocka będzie skutkować niemożnością dokończenia całej konstrukcji albo jej niepoprawnym działaniem. To co jednak najbardziej widać po skończonej zabawie, to ogromna satysfakcja z tego, że zbudowany model działa i można podglądać jego elementy podczas pracy. Klocki świetnie składa się wspólnie, tłumacząc niektóre zasady budowy maszyn i ich działania. Nie można jednak zapomnieć, że to dziecko ma się nimi bawić, a
nie dorosły –. a o tym w przypadku Technic czasem łatwo zapomnieć.

Jarosław Babraj

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)