RealPlayer srogo skarcony

RealPlayer srogo skarcony

RealPlayer srogo skarcony
01.02.2008 11:00, aktualizacja: 01.02.2008 11:28

Organizacja StopBadware.org - zajmująca się zwalczaniem spyware, adware'u itp - uznała, że niektóre wersje popularnego odtwarzacza multimedialnego RealPlayer należy uznać za szkodliwe oprogramowanie ( badware ). Główną przyczyną takiej decyzji jest fakt, iż aplikacja instaluje w systemie dodatkowe oprogramowanie bez wiedzy i zgody użytkownika.

Główne zarzuty StopBadware.org dotyczą RealPlayera w wersji 10.5 - aplikacji zarzucono, że "podczas instalowania użytkownik nie jest w żaden sposób informowany o tym, że program umieszcza w systemie komponenty reklamowe. Dostało się również RealPlayerowi 11 - za to, że nie informuje podczas instalacji o tym, że wraz z nim instalowany jest klient serwisu muzycznego Rhapsody.com ( który na dodatek nie jest usuwany podczas odinstalowywania RP ).

Ryan Luckin, rzecznik RealNetworks, katogorycznie zaprzecza, jakoby obie aplikacji spełniały kryteria wystarczające do uznania ich za "badware" - aczkolwiek przyznaje, że w pewnych okolicznościach w czasie instalacji użytkownik może zostać wprowadzony w błąd. Przedstawiciel firmy zapowiedział, że wskazane przez organizację uchybienia zostaną wkrótce poprawione. Podkreślił też, że RP 10.5 i 11 w żaden sposób nie zagrażają użytkownikowi.

StopBadware.org to organizacja non profit, sponsorowana przez Google, Lenovo, PayPal, VeriSign oraz Sun Microsystems. Zajmuje się ona walką z wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem spyware'u i adware'u. Wedle jej definicji, "badware" to m.in. "niebezpieczne oprogramowanie, które śledzi działania użytkownika online i pozwala firmom marketingowym na atakowanie go reklamami".

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)