Raspberry Pi - komputer za grosze już w sprzedaży

Raspberry Pi - komputer za grosze już w sprzedaży

Raspberry Pi - komputer za grosze już w sprzedaży
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
01.03.2012 13:31, aktualizacja: 01.03.2012 14:24

O samym urządzeniu napisaliśmy już całkiem sporo, więc nie ma sensu przytaczać jego specyfikacji. Nie powala ona na kolana, ale sprzęt jest w pełni funkcjonalnym komputerem, który możecie kupić za grosze.

Dzisiejsze komputery dla graczy kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mniej wydajne maszyny do pracy biurowej uszczuplą nasz portfel o jakieś 1500 - 2000 zł. Jednak jest cała rzesza ludzi, poszukujących komputera, który będzie tani i pozwoli na wygodne wykonywanie podstawowych zadań, jak przeglądanie internetu i tworzenie dokumentów. Raspberry Pi to rozwiązanie, które kosztuje niecałe 80 zł i jest w pełni funkcjonalnym komputerem.

Tani komputer produkowany jest w 2 wersjach: tańszej i droższej, które różnią się odrobinę specyfikacją. Wersja tańsza kosztuje 2. dolarów (ok. 80 zł) i wyposażona jest w procesor ARM11 700 MHz, który zawiera również układ graficzny, 256 MB pamięci RAM oraz złącza HDMI, USB, kompozytowe i gniazdo kart pamięci SD. Droższa wersja posiada 2 porty USB i dodatkowe gniazdo sieciowe Ethernet - za ten komputer będziemy musieli zapłacić 35 dolarów, czyli około 110 zł. Obie wersje posiadają również wbudowany układ audio. Za bardzo małe pieniądze dostajemy w pełni funkcjonalny komputer o specyfikacji przypominającej maszyny sprzed około 10 lat, ale z nowym systemem operacyjnym, który potrafi wiele wycisnąć z podzespołów.

Raspberry Pi działa w oparciu o system operacyjny Linux. Jednak po zakupie komputera, będziemy musieli poświęcić chwilę czasu na jego zainstalowanie. Komputer jest bardzo mały - jego rozmiary są porównywalne z wymiarami karty kredytowej i przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów i studentów, którzy chcą się nauczyć programowania. Na tanim sprzęcie można próbować do woli uruchamiać tworzone programy, do tego można nauczyć się obsługi programowej poszczególnych elementów sprzętowych od portu USB, po wykorzystanie układu graficznego.

Mała cena komputera jest przede wszystkim bardzo atrakcyjna dla szkół i uczelni, które nie będą już musiały sadzać po kilku uczniów przy jednej maszynie - teraz każdy będzie sam pisał program i sam go testował. Twórcy Raspberry Pi nie podają jak duże jest zainteresowanie komputerami za grosze, ale możemy się spodziewać, że jest ono spore, gdyż 2 sklepy, które sprzedają omawiane modele, uprzedzają o możliwych utrudnieniach ze względu na duże obciążenie serwerów przez klientów, składających zamówienia.

Komputer Raspberry Pi możecie kupić w sklepach Premier Farnell i RS Components.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (303)