Ranking: stary dobry XP, znienawidzona Vista, lubiany 7 czy mało lubiany 8?
Który Windows jest najpopularniejszy? Chyba nie trudno to zgadnąć. Z dużym prawdopodobieństwem na komputerze, z którego teraz korzystasz został zainstalowany Windows 7. Według najnowszych danych z NetMarketShare popularna siódemka wciąż ma największy udział w rynku. A jak sobie radzi reszta – stary, dobry XP, mało lubiany Windows 8 i znienawidzona Vista?
Windows 8 to najnowszy system Microsoftu, który swoją premierę miał stosunkowo niedawno, bo pod koniec 201. roku. W porównaniu do poprzedniej wersji, Microsoft zaserwował użytkownikom prawdziwą rewolucję - głównie za sprawą zupełnie nowego interfejsu graficznego opartego na kaflach - ModernUI, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Kontrowersje wzbudziło również usunięcie klasycznego przycisku Start, który w "okienkach" jest obecny od czasu Windows 95. Microsoft jednak bije się w pierś i w najnowszej aktualizacji systemu przywrócił ten element, mający wielu zagorzałych zwolenników.
Wyniki sprzedaży Windowsa 8 nie powalają, a wręcz przeciwne - są dużo poniżej oczekiwań. Zastanawiać się można nawet czy "ósemka" nie jest z góry skazana na porażkę ze względu na klątwę, która ciąży na Microsofcie? Od lat sprawdza się wygłaszana przez niektórych opinia, że tylko co drugi system Microsoftu jest udany. Choć gigant nie lubi chwalić się popularnością swojego najnowszego systemu, wygląda na to, że firma może odetchnąć z ulgą. Najnowsze analizy pokazują, że "ósemka" w końcu stała się popularniejsza od Visty, jednak wciąż daleko jej do Windowsa 7. a nawet wiekowego już XP.
Na naszych komputerach króluje Windows 7. który ma aż 44,37 proc. udziału w rynku. Nie da się ukryć, że użytkownicy bardzo polubili ten system i ich liczba od miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie. Nie mniej lubiany XP ma 37,17 proc. rynku, ale coraz więcej użytkowników odchodzi od tego systemu. W ciągu ostatniego roku XP stracił grubo ponad 5 proc. swoich użytkowników, czyli więcej niż ma obecnie Windows Vista czy Windows 8.
Znienawidzona przez wielu Vista sukcesywnie traci udziały w rynku. Dziś może pochwalić się wynikiem tylko 4,6. proc. Trzeba przyznać, że jest to nieudany system i od samego początku zraził do siebie wielu użytkowników, którzy narzekali na jego wygórowane wymagania co do konfiguracji sprzętowej. Czasami dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji, że nowy komputer z Vistą działał wolniej niż stary z XP. Ci, którzy mieli dosyć problemów z wydajnością powracali do sprawdzonego XP, albo migrowali na poprawioną Vistę, czyli Windowsa 7. Początkowo "siódemka" musiała walczyć z rzeszą zwolenników Windows XP, ale w końcu programiści Microsoftu udowodnili, że nowy system nie tylko nie jest gorszy od XP, ale przewyższa go w wielu aspektach.
Windows 8 choć nie jest hitem na miarę oczekiwań powoli pnie się do góry. Jeszcze w grudniu 2012 roku "ósemka" miała tylko 1,72 proc. udziału w rynku, a dziś może pochwalić się prawie 3 razy lepszym wynikiem (5,1 proc.). W końcu najnowszemu dziecku Microsoftu udało się przegonić starą i znienawidzoną Vistę. Choć wzrost jest systematyczny, do sukcesu Windowsa 7 jeszcze daleko. Wygląda na to, że Microsoftowi będzie bardzo trudno przekonać użytkowników siódemki do migracji na nową wersję systemu. Nie od dziś wiadomo, że lepsze jest wrogiem dobrego. Potwierdzają to także wyniki naszego pojedynku, w którym "siódemka" bije "ósemkę" na głowę i wygrywa stosunkiem 72. proc do 28 proc. Użytkownicy są przyzwyczajeni do Windowsa 7 i trudno im się dziwić, że nie chcą "przesiadać się" na nowszą wersję, która wprowadzi w ich życie sporo zamieszania.
Sytuacja może się jednak odmienić już w 201. roku. To wtedy Microsoft kończy wsparcie dla Windowsa XP, który ma wciąż bardzo duży udział w runku. Wiele korporacji stanie przed trudną decyzją, który system operacyjny wybrać - 7 czy 8.
Źródło: NetMarketShare, SW, WP.PL
sw/gb/sw
Zobacz: Jonizacja - jak to działa?