Radioaktywne rzeczy w twoim domu

Radioaktywne rzeczy w twoim domu

18.04.2016 | aktual.: 29.12.2016 08:21

Większość z nas potrafi bez najmniejszego problemu wymienić źródła radioaktywnego promieniowania, które są bardzo szkodliwe dla człowieka - mowa o elektrowniach jądrowych czy bombach atomowych. To jednak nie wszystko! Okazuje się, że w zasadzie każdego dnia mamy styczność z szeregiem niebezpiecznych przedmiotów i pokarmów, które są mniej lub bardziej radioaktywne.

Większość z nas potrafi bez najmniejszego problemu wymienić źródła radioaktywnego promieniowania, które są bardzo szkodliwe dla człowieka - mowa o elektrowniach jądrowych czy bombach atomowych. To jednak nie wszystko! Okazuje się, że w zasadzie każdego dnia mamy styczność z szeregiem niebezpiecznych przedmiotów i pokarmów, które są mniej lub bardziej radioaktywne.

Jeśli jesteś posiadaczem granitowego blatu w kuchni, istnieje całkiem spore ryzyko, że każdy kawałek jedzenia, który miał z nim bezpośredni kontakt, został nieznacznie napromieniowany. Granit jest bowiem idealną skałą dla kumulowania promieniowania naturalnie występującego w przyrodzie.

1 / 8

Orzechy i banany

Obraz
sxc.hu

Orzech brazylijski jest jednym z najbardziej radioaktywnych pokarmów świata. Korzenie brazylijskiego orzechowca są tak mocne i długie, że dosięgają głębokich warstw ziemi, z której pobierają ogromne ilości promieniotwórczego radu, naturalnie występującego w naturze. Pierwiastek ten dostaje się stamtąd do pnia drzewa oraz do jego orzechów.

Banany również zawierają w sobie związki promieniotwórcze, choć w tym przypadku nie są one pobierane z gleby, lecz naturalnie występują w tych owocach. Jednak, aby doszło do zatrucia spowodowanego radiacją, musielibyśmy jednorazowo pochłonąć około 5 milionów sztuk. Niemniej, promieniowanie pochodzące z tych owoców jest wykrywalne przez licznik Geigera, który służy do detekcji radioaktywności.

2 / 8

Przez żołądek do serca

Obraz

Fosfor jest niezbędną substancją pokarmową dla roślin oraz popularnym składnikiem wielu nawozów. Jednakże proces, w którym skałę fosforową przerabia się na nawóz, może w produkcie końcowym pozostawić promieniotwórczy rad. Jego zawartość w środku służącym do wzbogacania gleby jest różna i zależy od rodzaju skały, z której został wytworzony oraz składników z nim wymieszanych. Rad może przedostać się do warzyw, przy uprawie których został użyty. Gdy następnie zjemy taki skażony produkt, pierwiastki promieniotwórcze trafiają do naszego organizmu.

3 / 8

Pierścionek z diamentem

Obraz
sxc.hu

Niektóre kamienie jubilerskie, takie jak cyrkonie, są silnie radioaktywne. Dodatkowo, topaz, beryl i turmalin są poddawane obróbce neutronami z reaktorów chemicznych w celu pogłębienia lub zmiany ich koloru. W wyniku takiego procesu zostają lekko napromieniowane. Ponadto, niektóre sztuczne diamenty są wykonywane z promieniotwórczych tlenków metali, np. tlenków itru.

4 / 8

Damska torebka "Made in India"

Obraz
Pixabay

Kupno taniej kobiecej galanterii produkowanej w Azji może nie wyjść nam na zdrowie. Po analizie przeprowadzonej przez amerykańską Nuklearną Komisję Regulacyjną w 2009 roku okazało się, że w Indiach w procesie produkcji torebek, użyto radioaktywnych metali. Produkty te trafiły do Holandii. Każda z 900 przebadanych sztuk miała przy pasku metalowe obręcze pokryte promieniotwórczym kobaltem.

5 / 8

Kocia kuweta

Obraz
Fotolia

Żwirek dla kotów jest jednym ze źródeł promieniowania radioaktywnego w gospodarstwie domowym. Jednym z jego komponentów jest glina bentonitowa, która zawiera naturalnie występujące w przyrodzie pierwiastki uranu oraz toru. Przy niewłaściwej utylizacji zużytego żwiru istnieje ryzyko, że promieniotwórcze cząsteczki przedostaną się z wysypisk śmieci do wód gruntowych.

6 / 8

Radioaktywny dymek

Obraz
Fotolia

Wszyscy doskonale wiemy o tym, że palenie szkodzi zdrowiu. Jednak nie każdy ma świadomość, że poza substancjami smolistymi, papierosy mogą zawierać również radioaktywny izotop 210 polonu czy ołów.

Te pierwiastki są odporne na proces obróbki papierosów i dostają się do nich z liśćmi tytoniu. Podczas palenia, pewna część radioaktywnych substancji dostaje się do płuc palacza, a pozostałości zostają uwolnione do atmosfery wraz z parą. Mimo że promieniotwórcze pierwiastki występują w niewielkich ilościach, mogą gromadzić się w organach osoby palącej, co może prowadzić do rozwoju kilku typów nowotworów.

7 / 8

Sztuczne zęby

Obraz
Fotolia

Niektóre porcelanowe protezy są sztucznie zabarwiane uranem, który zawiera tlenki metali dodające im blasku. Takie sztuczne zęby mogą promieniować w ustach przez wiele lat.

8 / 8

Detektor dymu

Obraz
Wikimedia / CC

Detektory dymu zawierają niewielką ilość radioaktywnego ameryku, który emituje promieniowanie alfa. Urządzenie składa się z dwóch talerzy, między którymi znajduje się komora z tymi promieniotwórczymi cząsteczkami. Jonizują one powietrze wnikające do detektora, dzięki czemu między talerzami przepływa prąd. Gdy dym dostaje się do środka, blokuje promieniowanie, a tym samym zmniejsza się napięcie w urządzeniu, co powoduje włączenie alarmu.

AS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)