Radary AESA ieMHR już w Ukrainie. Pomogą wykryć wroga

Do Ukrainy dotarły już trzy izraelskie radary AESA ieMHR firmy DRS RADA Technologies, o czym informuje Defence Express. Te nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia pomogą w wykrywaniu oraz śledzeniu szerokiej gamy zagrożeń powietrznych, w tym dronów, pocisków rakietowych, artyleryjskich, a także moździerzowych. Przedstawiamy ich najważniejsze możliwości.

Ukraińscy żołnierze podczas pracy - zdjęcie ilustracyjne
Ukraińscy żołnierze podczas pracy - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Getty Images
Karolina Modzelewska

Ukraiński serwis Defence Express zwrócił uwagę na zdjęcia, które pojawiły się w mediach społecznościowych. Wynika z nich, że Ukraińcy korzystają już z trzech izraelskich radarów AESA ieMHR IL, które zostały zakupione przez wolontariuszy z litewskiej organizacji Blue/Yellow w ramach programu RADAROM. Jednocześnie oznacza to, że Izrael zgodził się na przekazanie tych urządzeń Ukrainie.

Radary AESA ieMHR już w Ukrainie

Pierwsze trzy radary dotarły na Ukrainę i są rozmieszczone w swoich sektorach operacyjnych. Kolejne radary są przygotowywane do wysyłki, dokumenty są przetwarzane. Ze względu na niezwykle delikatną sytuację obrony powietrznej na Ukrainie nie możemy na razie ujawnić więcej informacji. Informacje zostaną zaktualizowane - jak można przeczytać na oficjalnym koncie Blue/Yellow na Facebooku.

Z dostępnych informacji wynika, że Ukraina otrzyma łącznie 16 radarów AESA ieMHR (cztery mobilne i 12 stacjonarnych). Rozwiązanie może mieć znaczący wpływ na jakość obrony powietrznej, ponieważ pozwala na wykrywanie nawet niewielkich celów powietrznych. Obsługujący radary zyskują szczegółowe informacje o ich położeniu oraz wysokości. Dodatkowo urządzenia mogą pracować i wciąż spełniać swoje zadania w przypadku pojawienia się zakłóceń radioelektronicznych, na co pozwalają m.in. zaawansowane elektroniczne środki zaradcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Radary AESA ieMHR (Improved and Enhanced Multi-Mission Hemispheric Radar) mają 79 cm wysokości, a ich masa to 58 kg. Jeden radar zapewnia pokrycie do 90°, a cztery radary dają pokrycie do 360°. Rozwiązania sprawdzają się nawet w ekstremalnych temperaturach. Ich twórcy informują, że mogą działać w zakresie temperatur od -40° do +55° C. Zasięg wykrywania zależy od rodzaju celów. Przykładowo radary mogą wykryć ciężki samolot transportowy znajdujący się w odległości do 100 km, myśliwiec do 65 km, pieszych do 20 km, pociski do 14 km.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie