Pyszne tosty przygotowane w domu. Jaki toster będzie nam potrzebny?

Pyszne tosty przygotowane w domu. Jaki toster będzie nam potrzebny?
Źródło zdjęć: © Fotolia | ringele

14.01.2016 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chrupiący tost, a może sandwich z roztopionym serem? Przygotowane w domu tosty to sprawdzony sposób na szybkie i pyszne śniadanie. Poza dobrymi chęciami, specjalnym pieczywem i innymi składnikami potrzebne jest także urządzenie zwane tosterem. Jaki toster umożliwi zrobienie perfekcyjnych grzanek? Na jakie ich parametry zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Najważniejsze parametry

Moc tostera to parametr, który decyduje o tym, jak szybko urządzenie będzie wykonywało swoją pracę. Oczywiście im będzie ona wyższa, tym krócej będziemy oczekiwać na tost. Ale nie tylko. Toster potrzebuje dużej mocy, aby pieczywo stało się chrupkie na zewnątrz, a jednocześnie pozostało wilgotne w środku. Jeśli wybierzemy urządzenie ze zbyt małą mocą, wtedy kromka stanie się bardziej sucha. Niestety, wiele osób korzystających z tostera nagminnie wysusza pieczywo, otrzymując za każdym razem tostowe sucharki i nie zdaje sobie nawet sprawy, że robi coś źle. Zwykle uważają, że takie są po prostu tosty. Dopiero gdy spróbują innego, dobrze wypieczonego, np. przez przypadek u znajomych albo w restauracji, zauważają, że opiekanie tostów jest pewnego rodzaju sztuką i można to robić dobrze albo źle. Szybko również odkryją, że robienie dobrych tostów wcale nie jest takie trudne. Dlatego zanim zaczniemy przyrządzać ciepłe pieczywo, zapoznajmy się z instrukcją urządzenia i kilkoma prostymi zasadami dotyczących regulacji
mocy opiekania. Zwykle moc tosterów waha się w granicach od 70. do nawet 1500 W.

Rozmiar ma znaczenie

Decydując się na zakup tostera, powinniśmy zastanowić się również nad rozmiarem urządzenia. Na sklepowych półkach znajdziemy modele, które pozwalają przygotować dwie grzanki, choć nie brakuje też urządzeń dostarczających jednocześnie cztery tosty. Dlatego, jeśli sprzęt ma posłużyć rodzinie, która często spożywa opiekane pieczywo, to wskazany będzie model z dwiema długimi przegrodami. Zdecydowanie nie polecamy zakupu dużego urządzenia jednej osobie, która przygotowuje je od czasu do czasu. W tym przypadku jest to niepotrzebne zajmowanie miejsca w kuchni.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Bosch TAT 6104 posiada jedną przegrodę, w której można przygotować dwa mniejsze tosty lub jeden większy. Co ważne, sprzęt posiada wyjmowaną tackę na okruchy, termoizolowaną obudowę, która została wykonana z tworzywa sztucznego. Ponadto na pokładzie znalazły się funkcje rozmrażania i podgrzewania, również bułek (zintegrowany ruszt). Użytkownik może liczyć na regulację intensywności opiekania - 6 poziomów, opcję automatycznego centrowania pieczywa, lampki kontrolne ułatwiające komunikację i przycisk stop. Produkt posiada także zabezpieczenie automatycznie przerywające pracę, jeśli dojdzie do zablokowania pieczywa. Toster firmy Bosch jest bardzo chwalony przez osoby, które go zakupiły, przede wszystkim za równomierne opiekanie oraz łatwość czyszczenia. Urządzenie można kupić w cenie 80 zł.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą jednorazowo przygotować większą liczbę grzanek, to Severin AT 2509. Sprzęt nie jest bardzo duży, mimo że może nam dostarczyć jednorazowo nawet cztery tosty. Model został wykonany ze stali nierdzewnej, a to ma wpływ nie tylko na estetyczny wygląd, ale też na wytrzymałość produktu. Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników ma termoizolowana obudowa i opcja automatycznego wyłączenia w przypadku jakichś problemów. Urządzenie może nam służyć do podgrzewania bułek czy rogali, a zagwarantuje to prosty ruszt zintegrowany z obudową. Co ważne, użytkownik jest w stanie regulować stopień zarumienienia grzanek, może korzystać z funkcji rozmrażania i podgrzewania, a także opcji ustawienia szerokości komory opiekania. Tosterem zarządzamy z pomocą przycisków, natomiast utrzymanie czystości upraszcza wyjmowana tacka na okruchy. Produkt jest chwalony przez użytkowników między innymi za atrakcyjny wygląd i dużą wydajność. Cena urządzenia to 150 zł.

Powyższe urządzenia zostały wykonane z różnych materiałów - pierwszy z tworzywa sztucznego, zaś drugi ze stali nierdzewnej. Zatem czy możemy wskazać przewagę któregoś rozwiązania? Oczywiście wybór zależy od preferencji użytkownika i w dużej mierze od wyposażenia oraz wyglądu kuchni. Dlatego, jeśli ktoś planuje zakup całej gamy produktów, to w pierwszej kolejności kieruje się jego wyglądem/marką, a nie materiałem, z jakiego wykonano obudowę. Warto mieć na uwadze, że stal wcale nie musi być lepsza od tworzywa sztucznego - liczą się także inne elementy i ogólny efekt. Pamiętajmy, że warto kupować urządzenia z obudową termoizolowaną, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko oparzenia, a to akurat jest ważne, jeśli w domu przebywają małe dzieci. Ruszt oraz tacka na okruchy

Elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę kupując toster jest wyjmowana tacka na okruchy. W większości modeli stanowi ona podstawę wyposażenia, ale zawsze przed zakupem urządzenia powinniśmy się upewnić. Dlaczego warto o tym pamiętać? Ponieważ w znacznym stopniu ułatwia ona utrzymanie czystości w najważniejszym miejscu tostera - komorze, w której opiekane będzie pieczywo. Wytrząsanie okruchów z odwróconego urządzenia jest niewygodne i zapewne nie do końca skuteczne. Za to pozostawianie ich w środku wydaje się mało apetyczne i w dłuższej perspektywie zaszkodzi zarówno jakości tostów, jak i maszynie.

Osobną kwestią jest ruszt. Może być zintegrowany z tosterem lub stanowić osobny element, który zdejmuje się, gdy sprzęt nie jest użytkowany. Czy jest to przydatny dodatek? Oczywiście to zależy od tego, czy ktoś ma w planach podgrzewanie różnego rodzaju bułek i rogalików. Jeśli tak, ruszt powinien go zainteresować i w takim przypadku warto szukać modelu z tym dodatkiem.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Zelmer 27Z010 to tani toster wyposażony zarówno w tackę na okruchy, jak i w ruszt. Jest to urządzenie na dwie kromki, wyposażone w funkcje rozmrażania i podgrzewania. Pieczywo jest automatycznie centrowane, zaś użytkownik może wybrać stopień jego zrumienienia spośród sześciu proponowanych (regulacja odbywa się przy pomocy pokrętła). Model został wykonany z tworzywa sztucznego i, co ważne, jest chwalony przez wielu użytkowników. Zwracają oni szczególną uwagę na niewielkie rozmiary, szybkość pracy oraz funkcjonalność. Prezentowany model kupimy w cenie 100 zł.

Dodatkowe funkcje

Podstawowa funkcja, czyli opiekanie zazwyczaj nie jest opcją jednorodną: użytkownik ma do wyboru kilka poziomów opiekania, dzięki czemu jego grzanka może być lekko podgrzana, średnio zarumieniona lub mocno przypieczona. Producenci zazwyczaj dają klientom wybór w zakresie czasu opiekania i temperatury w jakiej zachodzi cały proces. Przydatna może się również okazać funkcja memory, która zapamiętuje ustawienia dla konkretnego użytkownika. W niektórych urządzeniach możliwe jest np. intensywne opiekanie jednej strony kromki i lekkie podgrzewanie drugiej strony.

Dodatek stanowi również opcja podgrzewania, dzięki czemu upieczony tost nie staje się nagle zimny i niezjadliwy. Maszyna utrzymuje go w cieple, a to spora zaleta, jeśli jedzenie przygotowywane jest podczas porannej krzątaniny. Warto także wspomnieć o funkcji rozmrażania. Jest ona bardzo przydatna, przede wszystkim dla tych, którzy często korzystają z mrożonego pieczywa. Dzięki temu po wyjęciu tostów z zamrażarki nie musimy czekać, aż ich konsumpcja stanie się możliwa. Kromka jest wstępnie podgrzewana, a następnie opiekana, zmieniając się w ciepłą i chrupiącą grzankę.

Co jeszcze?

Elementem, na który powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę jest z pewnością długość przewodu tostera. Użytkownik zapewne przewiduje dla urządzenia konkretne miejsce w kuchni i wie, gdzie znajduje się gniazdko, tym samym potrafi określić, jaką długość powinien mieć przewód zasilający. Bardzo przydatny może się okazać przemyślany system chowania przewodu, gdy toster nie jest użytkowany. Zmniejsza to nie tylko ilość miejsca zajmowanego przez urządzenie, ale również pomaga utrzymać porządek w kuchni.

Ostatnia sprawa to zabezpieczenia. Urządzenie powinno być wyposażone w system chroniący przed przegrzaniem, musi się wyłączać, jeśli dojdzie do zablokowania pieczywa lub przewrócenia sprzętu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że sprzęt stabilnie stoi na blacie kuchennym.

_ ag _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)