PuzzleCluster, czyli komputer ze zużytych modułów smartfonów

Jedną z największych zalet opracowywanych obecnie modułowych smartfonów ma być to, że dzięki takiej konstrukcji zmniejszy się ilość elektrośmieci. Nie jest to wykluczone, ale do tej pory raczej nikt nie zastanawiał się nad tym, jak wykorzystać zużyte moduły. Circular Devices, fińska firma stojąca za projektem Puzzlephone, zaproponowała rozwiązanie tego problemu. Jest nim PuzzleCluster, modułowy superkomputer.

PuzzleCluster, czyli komputer ze zużytych modułów smartfonów
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

27.01.2015 | aktual.: 27.01.2015 09:13

Pomysł wydaje się być prosty – w momencie, w którym użytkownik postanowi wymienić moduł zawierający procesor na nowszy model, zamiast się go pozbywać, będzie mógł umieścić go w niewielkiej stacji dokującej, która będzie działała jak komputer. Stacja dokująca, nazwana przez pomysłodawców PuzzleCluster, będzie miała możliwość jednoczesnego korzystania z mocy obliczeniowej wielu modułów, a jeśli to nie wystarczy, będzie można połączyć ze sobą kilka kostek Puzzlecluster w jeden komputer dysponujący jeszcze większą mocą obliczeniową. Circular Devices chciałoby także, by w Puzzlecluster znalazło się miejsce na starsze baterie modułowych smartfonów, które co prawda nie pozwolą na to, by urządzenie było w pełni przenośne, ale podtrzymają jego pracę w razie nagłej utraty zasilania.

Pomysłodawcy twierdzą, że PuzzleCluster mógłby znaleźć zastosowanie w szeregu aplikacji, na przykład jako narzędzie do analizy dużych ilości danych, wydajny serwer albo farma renderująca. Modułowa architektura pozwoliłaby też na relatywnie łatwe skalowanie tego typu konstrukcji.

Na razie PuzzleCluster jest jednak tylko pomysłem na wykorzystanie modułów, których nie ma jeszcze na rynku. Czas pokaże, czy w przyszłości właśnie w taki sposób kończyć będą niepotrzebne już elementy modułowych smartfonów.

Polecamy na stronach Giznet.pl: NASA pracuje nad marsjańskimi dronami

Źródło artykułu:Giznet.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)