Pustynia Atakama w Chile. Rolnictwo w erze katastrofy klimatycznej
Jedno z najsuchszych miejsc na świecie, czyli Pustynia Atakama w Chile, wyróżnia się niecodzienną roślinnością. Zdaniem naukowców może pomóc w rozwiązaniu problemów rolnictwa w dobie zmian klimatycznych.
Pustynia Atakama w Chile, znana jako jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi, wyróżnia się niecodzienną roślinnością. Już tysiące lat temu ludzie próbowali uprawiać tu ziemię, co dziś według naukowców może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości rolnictwa.
Przyszłość rolnictwa w dobie katastrofy klimatycznej
Zgodnie z informacjami podanymi przez Science Alert, badanie zjawiska Atakamy może pomóc w zrozumieniu, jak uprawiać rośliny w coraz gorętszym i coraz bardziej suchym świecie. Przez wiele lat naukowcy analizowali roślinność tego chilijskiego regionu i doszli do wniosku, że klucz do przetrwania w takich surowych warunkach tkwi w genach.
Gloria Coruzzi z Nowojorskiego Uniwersytetu, cytowana przez portal, podkreśliła wagę odkrywania genetycznych podstaw, które mogą zwiększyć wydajność upraw i odporność roślin w trudnych warunkach. Przez dekadę Coruzzi i jej zespół badali florę Atakamy w 22 lokalizacjach. Analiza laboratoryjna wykazała, że rośliny tej pustyni mają wyjątkowe geny, które nie występują u ich bliskich krewniaków z innych terenów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W laboratoriach wyodrębniono 265 genów, które wydają się być związane z adaptacjami korzystnymi w warunkach Atakamy. Niektóre z tych genów pomagają roślinom przetrwać ekstremalny stres termiczny i radiacyjny, regulować rozwój kwiatów, chronić się przed patogenami oraz zwiększać pobieranie wody i składników odżywczych.
Rezultaty badań opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America".