Ptaki z Czarnobyla. Tak wpływa na nie promieniowanie

Sikorka bogatka.
Sikorka bogatka.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Westend61

04.07.2024 07:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ptaki śpiewające z Czarnobyla cierpią z powodu promieniowania. Z najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Strefy Wykluczenia wynika, że istnieje związek między promieniowaniem a mimkrobiomem jelitowym ptaków.

Choć od katastrofy w elektrowni w Czarnobylu minęło blisko 40 lat, nadal badane i odczuwalne są jej skutki. Naukowcy nadal przyglądają się skutkom katastrofy i oddziaływaniu promieniowania na dzikie zwierzęta, ponieważ, jak twierdzi Sameli Piirto z fińskiego Uniwersytetu Jyvaskyla, wciąż nie są znane konsekwencje skażenia radiologicznego.

W najnowszym badaniu Piirto i jego zespół sprawdzili, jak promieniowanie wpływa na dwa pospolite gatunki ptaków śpiewających – bogatkę i muchołówkę żałobną. Porównano ptaki, które żyły w dwóch strefach. Pierwsza zlokalizowana została w terenie o wysokim skażeniu, druga zaś tam, skażenie było niższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na terenie skażonym ptaki zajęły mniej gniazd, ale nie stwierdzono różnic w ekologii rozrodu ani w zdrowiu piskląt, natomiast dieta piskląt na obszarze skażonym była bardziej zróżnicowana. Natomiast z badań odchodów ptaków wyniknęło, że występują różnice w mikrobiomie jelitowym ptaków. Promieniowanie nie wpłynęło na różnorodność bakterii, ale wpływał na ich proporcje.

- Wyniki te tworzą interesujące tło dla zrozumienia ekologii ptaków na obszarach skażonych radiologicznie. Dostarczają nam cennych, nowych informacji na temat wpływu promieniowania na młode ptaki – jest to obszar badań, który do tej pory był niejasny – komentuje Sameli Piirto.

Zmiany w mikrobiomie to nie jedyne, które udało się stwierdzić u ptaków, które żyją na terenie Strefy Wykluczenia. W 2011 r. przeprowadzone zostały badania na 550 ptakach, należących do 48 gatunków. Ptaki, które żyły na terenie skażonym miały mniejsze głowy i mózgi. Było to przyczyną utrzymującego się promieniowania, utrudniającego rozwój ptaków. Naukowcy spekulowali nawet, czy wpływa to na zdolności poznawcze zwierząt.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)