Przybyła z kosmosu. Przyniosła niezwykły ładunek

Przybyła z kosmosu. Przyniosła niezwykły ładunek

Kapsuła W-1 na Ziemi
Kapsuła W-1 na Ziemi
Źródło zdjęć: © X | @VardaSpace
Norbert Garbarek
23.02.2024 15:03, aktualizacja: 24.02.2024 09:05

Na Ziemi wylądowała kapsuła kosmiczna należąca do firmy Varda Space Industries. Na jej pokładzie znajduje się cenny ładunek, który pozwoli stworzyć lek nowej generacji w walce z wirusem HIV.

Utworzona w 2020 r. przez Willa Brueya oraz Deliana Asparouhova firma Varda Space Industries zapisała się na kartach historii jako trzecie prywatne przedsiębiorstwo, któremu udało się sprowadzić na powierzchnię Ziemi kapsułę wystrzeloną w kosmos.

Wizją firmy jest budowa kosmicznych pojazdów, farm solarnych oraz pierwszych kolonii na Księżycu. Pierwszy element tej misji ma być zrealizowany już w kolejnej dekadzie, bowiem na 2033 r. zaplanowano powstanie pierwszej fabryki pojazdów kosmicznych na orbicie Ziemi.

Kapsuła W-1 Varda Space Industries na Ziemi

Przedsiębiorstwo, którego jednym z założycieli jest były pracownik SpaceX, pochwaliło się sprowadzeniem z kosmosu na Ziemię kapsuły W-1. To jeden z pierwszych kroków, który pozwoli firmie w przyszłości na odważniejszą eksplorację kosmosu. Obiekt znajdował się w przestrzeni kosmicznej od 12 czerwca 2023 r. i został sprowadzony na Ziemię 22 lutego (lądując na poligonie w amerykańskim stanie Utah).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć samo sprowadzenie z kosmosu kapsuły jest dla firmy sukcesem, należy wspomnieć o niezwykle cennym ładunku, który znalazł się na pokładzie W-1. Mowa o wytworzonych w kosmosie kryształkach rytonawiru stosowanych w leczeniu HIV. Jest to organiczny związek, którego rolą w organizmie jest hamowanie proteazy HIV, a tym samym uniemożliwienie oddziaływania enzymu na prekursor gag-pol. Na skutek tego wytwarzane cząsteczki HIV charakteryzują się niedojrzałą strukturą i nie są zdolne do zapoczątkowania kolejnego cyklu zakażenia.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, dlaczego firma Varda Space Industries postanowiła wytworzyć kryształki w tak specyficznych warunkach jak przestrzeń kosmiczna. Wynika to bowiem z faktu, że mikrograwitacja zapewnia korzyści w produkcji rytonawiru, które skutkują budowaniem się znacznie większych i ogólnie rzecz ujmując – doskonalszych cząsteczek niż te, które powstały na Ziemi.

Mikrograwitacja oferuje unikalną możliwość wytwarzania materiałów w środowisku, które jest niedostępne na Ziemi. Jego korzyści wynikają głównie z braku zjawiska sedymentacji i konwenkcji, a także możliwości tworzenia prawie idealnie struktur ze względu na niemal zerowy wpływ siły grawitacji.

Varda Space Industries

Zdaniem naukowców z Varda Space Industries kosmiczne fabryki leków mogą w przyszłości posłużyć do produkcji lepszych specyfików na przeróżne choroby – nawet te najgroźniejsze. Zanim jednak kosmos stanie się obszarem, w którym coraz częściej będą produkowane leki, niezbędna jest dokładna analiza sprowadzonego na Ziemię materiału.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie