Przez upał przerwy w dostawie prądu mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny

Przez upał przerwy w dostawie prądu mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny

Przez upał przerwy w dostawie prądu mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny
Źródło zdjęć: © Fotolia / viperagp
12.08.2015 10:30, aktualizacja: 12.08.2015 10:57

Fala upałów w Polsce przynosi wiele niekorzystnych skutków. Niedawno kraj obiegła informacja o ewentualnych przerwach w dostawie prądu spowodowane wysoką temperaturą, niewydolnością chłodzenia w zakładach energetycznych i obciążeniem linii.

Najczarniejszy scenariusz, związany z aktualnymi problemami z siecią energetyczną to tzw. blackout, czyli rozległa awaria zasilania. Takie okresowe przerwy w dostawie prądu mogą spowodować uszkodzenie sprzętu elektronicznego, w tym komputerów, a nawet utratę zapisanych na nich danych –. przestrzegają eksperci z laboratoriów odzyskiwania danych Kroll Ontrack. Wskazują też, jak zabezpieczyć się przed tego typu przypadkami.

Wydarzenia ostatnich dni dowiodły, że niedostatecznie rozwinięta i nieprzystosowana do zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną polska sieć energetyczna może być podatna na okresowe spadki, a nawet utraty napięcia. Ich konsekwencje mogą także dotknąć sprzętu elektronicznego.

– Wahania napięcia mogą skutkować natychmiastowymi i długotrwałymi konsekwencjami dla elektroniki. Potencjalnych skutków jest wiele – od mało kłopotliwego wyłączenia się komputera, poprzez drobne awarie, aż po zniszczenie i całkowitą utratę danych. Na niekorzyść działa przede wszystkim brak możliwości przewidzenia takiej sytuacji i niedocenianie jej potencjalnych konsekwencji. Użytkownicy, szczególnie biznesowi, powinni być świadomi, jakie skutki może przynieść gwałtowna utrata zasilania dla firmowych serwerów i gromadzonych na nich danych –. mówi Adam Kostecki.

Według ekspertów, w obliczu prognozowanych zagrożeń, zarówno domowi, jak i biznesowi użytkownicy sprzętu komputerowego powinni już teraz wyrabiać sobie pewne pozytywne nawyki w kwestii ochrony swoich komputerów i gromadzonych na nich danych. Stosowanie kilku prostych środków ostrożności, takich jak ochrona przeciwprzepięciowa, urządzenia UPS, a w przypadku firm stworzenie i przestrzeganie procedur polityki bezpieczeństwa danych, pozwoli zapobiec potencjalnej utracie danych spowodowanej wahaniami napięcia lub szybko przywrócić środowisko do działania.

Jak zminimalizować ryzyko utraty danych podczas wahań napięcia?

1. Ochrona przeciwprzepięciowa –. Zarówno domowi, jak i biznesowi użytkownicy komputerów powinni wziąć pod uwagę zakup uziemionych listew zasilających. Te proste i stosunkowo niedrogie urządzenia zabezpieczą sprzęt przed skokami napięcia, które mogłyby w konsekwencji spowodować utratę danych. Pamiętajmy jednak, że działają prawidłowo jedynie wtedy, gdy są podłączone do gniazdka z uziemieniem.

2. Korzystanie z urządzeń UPS –. Dla firm posiadających własne, wewnętrzne serwery, korzystanie z alternatywnego zasilania np. awaryjnych zasilaczy wyposażonych w akumulator, powinno być standardem. Zapewniają one jednolitą moc sygnału, redukując wahania napięcia, a w przypadku całkowitej utraty zasilania podtrzymują pracę sprzętu. Użytkownicy indywidualni, pracujący na stacjonarnych komputerach, także powinni zainwestować w urządzenia UPS.

3. Identyfikacja kluczowych zasobów –. W przypadku użytkowników biznesowych, zarówno firm usługowych, jak i przemysłowych, istotnym elementem jest wyodrębnienie kluczowych zasobów. To urządzenia, maszyny czy bazy danych, które muszą działać i być dostępne, aby ciągłość biznesowa została zachowana. To wokół nich powinny koncentrować się wysiłki związane z zapewnieniem nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej. Nie wszystkie maszyny i urządzenia są kluczowe dla funkcjonowania danej firmy.

4. Weryfikacja procedury bezpieczeństwa –. Każda firma powinna dysponować przygotowaną wcześniej procedurą na wypadek awarii. Wymaga ona okresowego testowania i odświeżania – warto w regularnych odstępach czasu upewniać się, że taka procedura pasuje do obecnej sytuacji. Również użytkownicy indywidualni raz na jakiś czas powinni sprawdzać stan swoich nośników.

5. Uwzględnienie w polityce bezpieczeństwa usług odzyskiwania danych –. Zdarzają się sytuacje, kiedy przygotowane plany awaryjne zawodzą, a z kopii bezpieczeństwa nie udaje się przywrócić danych. Prawidłowo skonstruowana polityka bezpieczeństwa powinna zatem obejmować nie tylko wytyczne dotyczące backupu i alternatywnego zasilania, ale także wskazówki określające co robić oraz do kogo zwrócić się po pomoc, gdy te środki zawiodą.

Indywidualni użytkownicy muszą tez mieć na uwadze, że dyski zewnętrzne służące jako jedyny obszar gromadzenia danych także ulegają uszkodzeniu. Odzyskanie zapisanych plików jest kosztowne - należy na to przeznaczyć kilkaset złotych lub więcej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)