Przetarg na częstotliwości do częściowo darmowego internetu

UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz dla radiowej bezprzewodowej sieci szerokopasmowej w służbie ruchomej na obszarze całego kraju.

Przetarg na częstotliwości do częściowo darmowego internetu
Źródło zdjęć: © UKE

UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz dla radiowej bezprzewodowej sieci szerokopasmowej w służbie ruchomej na obszarze całego kraju. Zwycięzca będzie miał obowiązek udostępniać 20% swoich usług za darmo przez trzy lata, a po tym czasie będzie sprzedawał usługi już w pełni komercyjnie.

_ Jest to przetarg na tzw. darmowy internet w 20 procentach. Zwycięzca będzie budował sieć na terenie całej Polski i 20% pojemności swoich nadajników będzie udostępniał za darmo dla użytkowników, zaś 80% będzie sprzedawał komercyjnie. Taki obowiązek będzie miał przez trzy lata _ - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

_ Była też koncepcja, aby to była oferta przez cały czas za darmo, ale wtedy operator nie miałby szans na zwrot z inwestycji. Te trzy lata to jest czas, żeby mieszkańcy danego regionu przekonali się, że warto mieć komputer i internet, a potem już kupują ofertę komercyjną danego operatora _ - dodał.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

_ Do tej pory wielu operatorów oprotestowywało ten pomysł, np. sieci komórkowe były przeciwko temu, mówiąc, że to będzie psuło rynek. Jednak mamy nadzieję, że znajdą się chętni i wezmą udział w tym przetargu _ - powiedział Strzałkowski.

Darmowy internet będzie miał jednak pewne ograniczenia, aby nie protestowali inni operatorzy świadczący usługi internetowe. Będą to ograniczenia takie jak np. wolniejszy transfer i co godzina trzeba będzie się logować do sieci.

Chętni mogą składać oferty do 28. sierpnia. Częstotliwości zostaną przydzielone na okres do 31 grudnia 2024 roku, a minimalna opłata za rezerwację wynosi 1,5 mln zł. Wyniki przetargu UKE ogłosi prawdopodobnie do końca września.

Strzałkowski podkreślił, że w ogłoszonym w czwartek przetargu mogą brać udział wszystkie podmioty, jednak najlepszą pozycję startową mają te, posiadające jakąś sieć lub które mają możliwość wydzierżawienia sieci od innych operatorów.

Źródło artykułu:PAP
internetcenaoperator

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (62)