Przetarg na częstotliwości do częściowo darmowego internetu

Przetarg na częstotliwości do częściowo darmowego internetu21.05.2009 20:17
Przetarg na częstotliwości do częściowo darmowego internetu
Źródło zdjęć: © UKE

UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz dla radiowej bezprzewodowej sieci szerokopasmowej w służbie ruchomej na obszarze całego kraju.

UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz dla radiowej bezprzewodowej sieci szerokopasmowej w służbie ruchomej na obszarze całego kraju. Zwycięzca będzie miał obowiązek udostępniać 20% swoich usług za darmo przez trzy lata, a po tym czasie będzie sprzedawał usługi już w pełni komercyjnie.

_ Jest to przetarg na tzw. darmowy internet w 20 procentach. Zwycięzca będzie budował sieć na terenie całej Polski i 20% pojemności swoich nadajników będzie udostępniał za darmo dla użytkowników, zaś 80% będzie sprzedawał komercyjnie. Taki obowiązek będzie miał przez trzy lata _ - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

_ Była też koncepcja, aby to była oferta przez cały czas za darmo, ale wtedy operator nie miałby szans na zwrot z inwestycji. Te trzy lata to jest czas, żeby mieszkańcy danego regionu przekonali się, że warto mieć komputer i internet, a potem już kupują ofertę komercyjną danego operatora _ - dodał.

288766385654675603
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

_ Do tej pory wielu operatorów oprotestowywało ten pomysł, np. sieci komórkowe były przeciwko temu, mówiąc, że to będzie psuło rynek. Jednak mamy nadzieję, że znajdą się chętni i wezmą udział w tym przetargu _ - powiedział Strzałkowski.

Darmowy internet będzie miał jednak pewne ograniczenia, aby nie protestowali inni operatorzy świadczący usługi internetowe. Będą to ograniczenia takie jak np. wolniejszy transfer i co godzina trzeba będzie się logować do sieci.

Chętni mogą składać oferty do 28. sierpnia. Częstotliwości zostaną przydzielone na okres do 31 grudnia 2024 roku, a minimalna opłata za rezerwację wynosi 1,5 mln zł. Wyniki przetargu UKE ogłosi prawdopodobnie do końca września.

Strzałkowski podkreślił, że w ogłoszonym w czwartek przetargu mogą brać udział wszystkie podmioty, jednak najlepszą pozycję startową mają te, posiadające jakąś sieć lub które mają możliwość wydzierżawienia sieci od innych operatorów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)