Przestrzenne brzmienie w Twojej kieszeni
Postęp technologii pozwala na coraz to bardziej zaawansowane metody zapisu i odtwarzania muzyki. Dzisiaj możemy jej słuchać w świetnej jakości o każdej porze i w każdym miejscu, i to za sprawą smartfonu, uniwersalnego urządzenia które mieści się w naszych kieszeniach. Przyglądamy się bliżej jednemu z najbardziej muzycznych nowych telefonów na rynku - Lenovo K5 i K5 Plus.
Przez wiele stuleci muzyki można było słuchać jedynie na żywo. Choć koncerty są bezsprzecznie jednym z najlepszych przeżyć dla muzycznego fana, Thomas Edison zaczął szukać nośnika, który pozwoli mu uwiecznić jedną z najbardziej ulotnych rzeczy na świecie –. dźwięk. Po miesiącach badań, w 1877 roku fizyk zademonstrował fonograf, pierwsze urządzenie zdolne do zapisu i odtwarzania muzyki. Dzieło jednak nie było wolne od wad – fonograf pozwalał jedynie na zapis kilku minut dźwięku na cylindrze oraz nie miał możliwości tłoczenia kopii jednego nagrania. 10 lat później mankamenty te zostały przestudiowane i poprawione w nowym projekcie Emila Berlinera, który przedstawił światu gramofon. Jego urządzenie wkrótce odniosło ogromny sukces i tym samym dało początek branży fonograficznej. I choć wówczas wydawałoby się, że to urządzenie jest doskonałe, wkrótce zaczęto poszukiwać nowych nośników. Najpierw kasety, a później płyty wraz z ogromnym rozwojem w muzyce zmieniły na zawsze obraz przemysłu muzycznego. Ich kompaktowe
rozmiary były impulsem dla powstania przenośnych odtwarzaczy . Walkmany i discmany pozwalały na odsłuch ulubionych nagrań nawet w podróży. Młodzi ludzie chłonąc nowinki technologiczne zaczęli masowo słuchać muzyki ze słuchawkami na uszach i nie zdejmują ich do dzisiaj.
Choć teraz urządzenia takie jak discman czy walkman wydają nam się archaiczne, w rzeczywistości swoją świetność przeżywały stosunkowo niedawno. Od kilkudziesięciu lat przeżywamy boom technologiczny, który nabiera jeszcze większego tempa, wymaga świeżych pomysłów i nowatorskich rozwiązań. Konsumenci wymagają jeszcze więcej, w jeszcze lepszej jakości - firma Lenovo postanowiła odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi w najprostszy i bezpośredni sposób – prezentując nowy smartfon Lenovo K5 i K5 Plus.
TECHNOLOGIA DOLBY ATMOS
Ewolucji technologii w muzyce przyświecał cel stałej poprawy jakości dźwięku. Nie tylko nośniki i odtwarzacze, ale także sam dźwięk podlega ulepszeniom. Jednym z najnowszych standardów poprawiających jakość odsłuchu jest Dolby Atmos. Technologia ta powstała w 201. roku i została zainstalowana w wybranych kinach na całym świecie. Mimo, że w Polsce jedynie pięć kin zostało wyposażonych w Dolby Atmos, już dziś każdy z nas może mieć mobilny odpowiednik tej technologii u siebie w kieszeni. Rok temu konstruktorzy Lenovo jako pierwsi na świecie wprowadzili takie rozwiązanie do swojego smartfona A700. Tegoroczni przedstawiciele marki – Lenovo K5 i K5 Plus – również je posiadają.
Przeniesienie technologii z najlepszych kin do smartfonów pozwala uzyskać im doskonały dźwięk, który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dolby Atmos wydobywa z małego telefonu potężne i wyraźne brzmienie. Dźwięk pochodzący z Lenovo K5 i K5 Plus jest krystalicznie czysty, głęboki i przestrzenny, a swoje właściwości zachowuje nie tylko po podłączeniu słuchawek, ale również przy korzystaniu z wbudowanych głośników. Wówczas dźwięk nawet przy bardzo dużej głośności zachowuje swoje zalety.
Technologię Dolby Atmos w Lenovo K5 i K5 Plus można kontrolować za pomocą dedykowanej aplikacji. Pozwala ona na normalizację głośności wszystkich plików dźwiękowych oraz posiada włącznik wirtualizacji dźwięku, który potęguje największą zaletę technologii Dolby Atmos –. dźwięk przestrzenny. Inteligentny korektor dźwięku umożliwia dopasowanie dźwięku do własnych preferencji. Dla filmów szczególne znaczenie ma opcja uwydatnienia dialogów. Wszystkie te parametry mogą być przypisywane dla wielu profili, które możemy swobodnie modyfikować. Pozwala to na zapisanie innych ustawień dla filmów, muzyki i gier.
RADIO CAŁY CZAS W MODZIE
Pierwsze publiczne audycje radiowe puszczono w eter w 192. roku. Od tamtej pory radio stopniowo zdobywało popularność by w końcu codziennie towarzyszyć nam podczas podróży samochodem czy w domu. Choć wydaje nam się ono jedną z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych technologii, radio jest coraz rzadziej stosowane w smartfonach. Przyzwyczajeni do stałego połączenia z internetem projektanci rezygnują z umieszczania odbiornika w telefonach. W rzeczywistości recenzenci i użytkownicy smartfonów doceniają jego obecność. Lenovo K5 i K5 Plus jako urządzenie nie rezygnujące z żadnych muzycznych funkcji, posiada radio FM. Pozwala ono na słuchanie darmowej muzyki i ciekawych audycji bez ograniczeń oraz w sytuacjach uniemożliwiających połączenie się z internetem.
Drogi kilkudziesięcioletniego rozwoju technologii wielu branż krzyżują się doprowadzając do powstania urządzeń uniwersalnych. Lenovo K5i K5 Plus skupiając najważniejsze cechy muzycznego urządzenia zachowuje charakter telefonu. Wyraźny 5-calowy wyświetlacz oraz 13MP aparat z pięcioczęściowym obiektywem i szybkim autofocusem dodatkowo sprawiają, że staje się on świetnym multimedialnym gadżetem. Dla większej swobody, Lenovo K5 i K5 Plus posiadają slot na dwie karty SIM. Wcześniej wspomniany fonograf pozwalał na nagranie jedynie kilku minut melodii. Najnowszy smartfon Lenovo z pomocą karty microSD mieści aż 4. GB muzyki. Z perspektywy czasu ostatnie kilkadziesiąt lat wydaje nam się szaloną pogonią za lepszą jakością i zaawansowaniem. Jako konsumenci dziś nie spoglądamy z rozmarzeniem w przyszłość. Jesteśmy na etapie technologicznym, w którym urządzenie mieszczące się w dłoni zaspokaja wszystkie nasze multimedialne potrzeby.