Przestępcy, żeby wykraść dane z karty, podrobili cały bankomat

Przestępcy, żeby wykraść dane z karty, podrobili cały bankomat

Przestępcy, żeby wykraść dane z karty, podrobili cały bankomat
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
19.07.2017 18:43

Wypłacając pieniądze, dbasz o swoje bezpieczeństwo i chronisz kod PIN? Czasami jednak to może nie wystarczyć. Na przykład wtedy, gdy oszuści podrobią cały bankomat.

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego lub czipa karty płatniczej. Skimmerzy najczęściej instalują w tym celu specjalne nakładki w bankomatach. Żeby móc skopiować kartę, a potem z niej korzystać, potrzebują też kodu PIN. By go zdobyć, montują na klawiaturach dodatkowe nakładki, albo zamieszczają niewielkie kamerki, które mają rejestrować ruch palców nieświadomego użytkownika.

Jak bronić się przed skimmerami? Eksperci radzą, by dokładnie sprawdzać bankomat - czy nie ma w nim podejrzanych elementów lub czy klawiatura jest solidnie zamontowana. Przestępcy jednak wiedzą, że świadomość ludzi jest coraz większa, więc do skimmingu wykorzystują… własne kopie bankomatów. Jak w Brazylii:

Tak - przestępcy stworzyli nakładkę na bankomat niemal w całości przypominającą urządzenie. I działającą jak ono. Nieświadomy niczego użytkownik wkłada kartę - która od razu jest kopiowana - i zapewne wpisuje PIN. Fałszywy bankomat kartę, z której dane zostały pobrane, najpewniej wypluwa, a korzystający z podróbki myśli, że to awaria sprzętu. Tymczasem padł ofiarą przestępstwa.

Przykład z Brazylii jest tak skrajny, że aż nieprawdopodobne wydaje się, by można było to powtórzyć np. w dużym europejskim mieście. Warto jednak mieć świadomość, że coś takiego jest możliwe. Tym bardziej że łatwiej zamontować jedną, dużą “nakładkę” niż mniejsze elementy, które na dodatek będą się wyróżniać. W Brazylii o tym wiedzą, bo nie był to pierwszy tego typu przypadek:

W wypadku korzystania z tak wiernej podróbki, rady w stylu “zasłaniaj kod PIN” wydają się mało pomocne. Warto więc pamiętać o innych, o których pisaliśmy w artykule “Jak chronić się przed skimmingiem?”: zwróć uwagę na sam wygląd bankomatu (czy nie są do niego dołączone żadne elementy dodatkowe, czy klawiatura przymocowana jest stabilnie oraz czy do maszyny nie jest przytwierdzona żadna dodatkowa kamerka).

Jeśli coś budzi wątpliwości, należy niezwłocznie zawiadomić bank, firmę, która obsługuje dany bankomat (odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu) lub policję. W przypadku podejrzenia przestępstwa powinniśmy również jak najszybciej zastrzec kartę pod uniwersalnym, czynnym całą dobę numerem: +48 828 828 828. Po zastrzeżeniu żadna wykonana przez przestępcę operacja nie obciąży już naszego rachunku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)