Skimming. Jak się bronić przed skimmerami?

Skimming. Jak się bronić przed skimmerami?

Skimming. Jak się bronić przed skimmerami?
Źródło zdjęć: © Fotolia | astrosystem
09.06.2016 11:13, aktualizacja: 10.06.2016 14:01

Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Do skimmingu może dojść zarówno podczas pobierania gotówki z bankomatu, jak i płacenia kartą w kinie czy restauracji.

"Plastik" stał się już powszechną formą płatności. Nie musimy już dokładnie wyliczać potrzebnych pieniędzy na zakupy czy nosić ze sobą bilonu. Obecnie w Polsce funkcjonuje niemal 3. mln kart płatniczych (przede wszystkim debetowych), którymi w 2015 roku dokonano transakcji o wartości 47,5 mld zł. Niestety plastikowe karty stały się celem oszustów bardziej niż portfele, w których coraz mniej mamy tradycyjnych pieniędzy.

Jak zabezpieczyć się przed skimmerami?

Skimmerzy w miejscu, gdzie wkładamy kartę, montują specjalne nakładki, które skanują dane z paska magnetycznego lub czipa. Potem są one przenoszone na inną, często skradzioną lub podrobioną, która daje dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie. Przestępcy muszą jeszcze zdobyć kod PIN. W tym celu w bankomatach montowane są specjalne kamery, które rejestrują proces wprowadzania kodu na klawiaturze bankomatu.

- Jeżeli klient korzysta z bankomatu, należy zwrócić uwagę na urządzenie. Sprawdzić, czy nie ma wypukłej klawiatury, zainstalowanej kamerki. Jeżeli coś wzbudza nasze wątpliwości powinniśmy o tym poinformować bank - mówi Edyta Litkowiec, konsultant Contact Center PKO Banku Polskiego.

Aby zminimalizować zagrożenie skimmingiem, *nigdy nie powinniśmy tracić naszej karty z oczu. *Podejrzenia może więc wzbudzić sytuacja, w której pracownik punktu usługowego nie będzie chciał przyjąć płatności na miejscu, tylko na przykład na zapleczu czy w innym miejscu, poza zasięgiem naszego wzroku. Ostrożność powinniśmy zachować także podczas wypłaty środków z bankomatu.

Jak zatem bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu? Poniżej trzy podstawowe zasady:

- zawsze zasłaniaj ręką panel podczas wprowadzania kodu PIN;

- upewnij się, czy osoby postronne nie znajdują się w zbyt bliskiej odległości,

- zwróć uwagę na sam wygląd bankomatu (czy nie są do niego dołączone żadne elementy dodatkowe, czy klawiatura przymocowana jest stabilnie oraz czy do maszyny nie jest przytwierdzona żadna dodatkowa kamerka).

Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, należy niezwłocznie zawiadomić bank, firmę, która obsługuje dany bankomat (odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu) lub policję. W przypadku podejrzenia przestępstwa, powinniśmy również jak najszybciej zastrzec kartę pod uniwersalnym, czynnym całą dobę, numerem: +48 828 828 828. Po zastrzeżeniu żadna wykonana przez przestępcę operacja nie obciąży już naszego rachunku.

Źródło artykułu:newsrm.tv
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)