Przełomowy metabot. To robot i materiał w jednym
Łączy w sobie cechy materiału i robota. Ten wyjątkowy metabot jest sterowany polem magnetycznym, a naukowcy przy tworzeniu wynalazku inspirowali się origami.
Porusza się samodzielnie, zmienia kształt i reaguje na pole elektromagnetyczne. Robi to wszystko bez pomocy silników czy systemów sterowania. Naukowcy z Princeton University opracowali innowacyjny materiał, który może zmienić oblicze robotyki i medycyny. Metamateriał powstał dzięki połączeniu zaawansowanej technologii materiałów z robotyką i inspirowane jest origami.
Nowa era w robotyce i medycynie
Metabot to konstrukcja złożona z modułowych komórek, które mogą się przekształcać dzięki zastosowaniu pola magnetycznego. Dzięki temu materiał może się rozciągać, zginać i poruszać w różnych kierunkach.
Pola elektromagnetyczne przenoszą moc i sygnał jednocześnie. Każde zachowanie jest bardzo proste, ale po połączeniu mogą tworzyć złożone ruchy
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Zespół badawczy, kierowany przez Glaucio Paulino, wykorzystał podstawowe tworzywa sztuczne i specjalnie zaprojektowane kompozyty magnetyczne. Dzięki temu możliwe jest zdalne sterowanie materiałem, co może zrewolucjonizować dostarczanie leków czy naprawę tkanek.
Można przekształcić go z materiału w robota, kontrolując za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego
Zastosowania i przyszłość technologii
Metabot może również pełnić funkcję termoregulatora, zmieniając powierzchnię z pochłaniającej światło na odbijającą. W eksperymentach udało się zmienić temperaturę powierzchni od 27 do 70 stopni Celsjusza. Technologia ta może znaleźć zastosowanie w antenach, soczewkach i urządzeniach optycznych.
Obecna praca osiągnęła niezwykle wszechstronne mechaniczne metamateriały poprzez kontrolowanie montażu i stanu chiralnego modułów
Prace nad "metabotem" wspierały m.in. National Science Foundation oraz Princeton Materials Institute. Badania te mogą prowadzić do przełomów w wielu dziedzinach, od robotyki miękkiej po inżynierię lotniczą.