Przełom w badaniach nad koronawirusem. Badanie pokazuje, że bezobjawowcy nie zakażali

Przełom w badaniach nad koronawirusem. Badanie pokazuje, że bezobjawowcy nie zakażali

Noszenie maseczek jest zalecane wszystkim od początku pandemii. Czy niesłusznie?
Noszenie maseczek jest zalecane wszystkim od początku pandemii. Czy niesłusznie?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
23.11.2020 15:55, aktualizacja: 02.03.2022 13:40

Nowe badanie z Wuhan może rzucić nowe światło na sposób myślenia o pandemii koronawirusa. Okazało się, że osoby, które miał kontakt z chorymi bezobjawowo, nie zakaziły się koronawirusem.

W czasopiśmie naukowym Nature pojawiło się badanie opisujące wyniki testów przeprowadzonych na blisko 10 mln mieszkańców Wuhan w dniach 14 maja - 1 lipca.

Na początku roku Chińskie władze przebadały 92,9 proc. z 11 milionów osób żyjących w mieście Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Obowiązkowym testom poddani byli wszyscy powyżej 6 roku życia, łącznie 9 899 828 osób.

W wynikach badania nie wykryto żadnych nowych przypadków zakażenia, którym towarzyszyły objawy choroby. Wykryto natomiast 300 nowych przypadków bezobjawowych. 107 osób z 34 424, które przeszły Covid-19 i wyzdrowiały zachorowało ponownie.

1 174 osoby miały bliski kontakt z chorymi bezobjawowo. U żadnej z nich nie wykryto obecności koronawirusa. Ta liczba rzuca zupełnie nowe światło na sposób patrzenia na pandemię. Do tej pory eksperci i wirusolodzy byli zgodni do tego, że "bezobjawowcy" także zakażają. Choć ten pogląd był poparty naukowo, to badanie z Wuhan może zmusić ekspertów do ponownego przeanalizowania tego poglądu.

W podsumowaniu badania eksperci z Wuhan wysnuwają wniosek, że chorzy bezobjawowo mają mniejszą ilość ładunków wirusowych i rozsiewają je krócej od osób z objawami. To negatywnie wpływa na ich zdolność do zakażania.

Eksperci z Wuhan zaznaczają, że ich badanie ma kilka słabych stron: było to badanie przekrojowe, więc niemożliwe jest przebadanie rozwoju w czasie przypadków bezobjawowych; możliwe, że część pozytywnych wyników była tzw. "false-negative", czyli że liczba zakażonych jest zaniżona.

W podsumowaniu badacze zaznaczyli, że noszenie maseczek oraz stosowanie społecznego dystansu jest nadal potrzebne, zwłaszcza wśród osób starszych i z innymi chorobami przewlekłymi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (329)