Przejściówka ze złącza Lightning na złącze 30-stykowe

Przejściówka ze złącza Lightning na złącze 30‑stykowe

Przejściówka ze złącza Lightning na złącze 30-stykowe
Źródło zdjęć: © iMagazine
20.02.2013 08:31, aktualizacja: 20.02.2013 09:57

Dzięki przejściówce Lightning na stare Dock podłączymy do nowego iPhone’a, iPodów oraz iPadów nasze stare akcesoria przeznaczone dla złącza Dock.

Przejściówka jest dość mała, choć nie tak mała jak Lightning <-> Micro USB. Jej wymiar można porównać do karty SD, a kształt idealnie pasuje do wymiarów standardowego kabla ze złączem Dock. Niestety, przejściówka - moim zdaniem - jest zbyt delikatna, a konstrukcja złożona np. z iPhone 5 (nie mówiąc już o iPadzie z przejściówką), wpiętego do stacji dokującej ze złączem Docka jest bardzo chybotliwa. Najwięcej niepokojącego luzu jest na połączeniu iPhone-przejściówka. Wspomniana konstrukcja oczywiście trzyma się w całości, ale po pierwsze wygląda tak źle, jak nie przymierzając tylna ścianka komputera PC, a po drugie każde dotknięcie ekranu iPhone'a powoduje znaczne wychylenia telefonu. Jednym zdaniem trochę strach go dotykać, aby złącze Lightning się nie wyłamało.

Obraz
© (fot. iMagazine)

Pierwszy test więc przejściówka zdała maksymalnie na 3 z plusem. O ile używanie jej w stacji dokującej wraz z iPodem nano nie będzie stanowiło problemu, o tyle umieszczenie np. iPada mini w stacji głośnikowej za jej pośrednictwem nieuchronnie skończy się katastrofą budowlaną na miarę warszawskiego metra.

Jak zatem wgląda jej kompatybilność z istniejącymi akcesoriami?

Na stronie Apple czytamy: „Przejściówka umożliwia podłączenie do urządzeń ze złączem Lightning wielu 30-stykowych akcesoriów. Obsługuje funkcję odtwarzania analogowego sygnału audio, audio USB, a także funkcje synchronizacji i ładowania baterii. Nie obsługuje funkcji odtwarzania sygnału wideo. Niektóre 30-stykowe akcesoria nie są obsługiwane.”. Jak to wygląda w praktyce? Przetestowaliśmy to dla Was, podłączając za pomocą przejściówki całkiem pokaźną liczbę akcesoriów.

1. Przejściówka i kabel ze starym złączem Dock wpięty do komputera - w tym przypadku wszystko działa prawidłowo odbywa się synchronizacja oraz ładowanie.

2. iPod touch 5G wpięty przez przejściówkę do prostej stacji dokującej - ten test przejściówka przechodzi w pełni poprawnie, muzyka gra, sterowanie głośnością za pomocą stacji działa, iPod się ładuje.

Obraz
© (fot. iMagazine)

3. iPhone 5 wpięty przez przejściówkę do samochodowego Audio - w tym przypadku również wszystko jest poprawnie, muzyka gra, na wyświetlaczu w samochodzie pojawiają się okładki płyt oraz informacje o utworze, działa sterowanie oraz iPhone się ładuje.

4. iPod touch 5G z podpiętym za pomocą przejściówki transmiterem FM iTrip - W tym przypadku pojawiły się problemy, transmiter zostaje wykryty, a system proponuje zainstalowanie aplikacji. Po jej zainstalowaniu daje się sterować transmiterem za pomocą aplikacji, ale np. już nie daje się zrobić aktualizacji oprogramowania w transmiterze. Odtwarzanie muzyki działa, ale tylko przez chwilę, potem całość się zawiesza i aby transmiter zaczął działać trzeba go podłączyć ponownie, czyli nie da się go normalnie używać.

Obraz
© (fot. iMagazine)

5. iPod touch 5G z podpiętym za pomocą przejściówki kablem z wyjściem HDMI - informacja na wyświetlaczu, że akcesorium nie jest obsługiwane, czyli zgodnie z informacją Apple, aby przekazać przez kabel obraz z urządzenia ze złączem Lightning potrzebujemy nowego dedykowanego kabla.

6. iPod touch 5G z podpiętym za pomocą przejściówki Apple’owym czytnikiem kart SD - informacja na wyświetlaczu, że akcesorium nie jest obsługiwane, ale to akurat normalne bo to akcesorium nie działało także z iPhone’ami oraz iPodami touch ze złączem Dock.

Obraz
© (fot. iMagazine)

7. iPad mini z podpiętym za pomocą przejściówki Apple’owym czytnikiem kart SD - wszystko działa jak powinno, iPad bez problemu odczytuje zdjęcia z karty SD w czytniku.

8. iPod touch 5G z podpiętym za pomocą przejściówki tunerem iDTV - automatycznie wykrywa konieczność instalacji softu, instaluje go i wszystko działa poprawnie.

9. iPhone 5 z podpiętą za pomocą przejściówki pamięcią i-FlashDrive - automatycznie wykrywa, konieczność instalacji softu, instaluje go i wszystko działa poprawnie.

Obraz
© (fot. iMagazine)

10. iPhone 5 z podpiętą za pomocą przejściówki klawiatura Gear4 PocketLoops - niestety urządzenie nie jest wykrywalne i nie działa.

Obraz, jaki się rysuje po naszych testach nie jest niestety różowy. Przejściówka - z powodu swojej delikatnej konstrukcji - nie jest idealnym rozwiązaniem do "dokowania" urządzenia i odnoszę wrażenie, że nie została do tego przeznaczona. Co gorsza jednak, do czasu testu naszego konkretnego akcesorium nie będziemy mieli pewności, że wydatek na przejściówkę będzie celowy. Dlatego jeśli macie taką możliwość, to przed zakupem postarajcie się przetestować dane akcesorium z przejściówką. To może jednak być trudne, bo nadal jest to towar trudno dostępny.

_ Norbert Cała _

Źródło artykułu:imagazine.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)