Przebywasz na kwarantannie domowej? Nie wypuszczaj swojego kota na zewnątrz

Przebywasz na kwarantannie domowej? Nie wypuszczaj swojego kota na zewnątrz

Przebywasz na kwarantannie domowej? Nie wypuszczaj swojego kota na zewnątrz
Źródło zdjęć: © East News | Anna Golaszewska/East News
Karolina Modzelewska
09.04.2020 12:40

Brytyjscy weterynarze zalecają, aby posiadacze kotów, którzy odbywają 14-dniową kwarantannę lub mają objawy COVID-19 zrezygnowali z wypuszczania zwierząt na zewnątrz. Dzięki temu uniemożliwią przenoszenie przez nie wirusa na sierści.

Jak donosi CNN, Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne stwierdziło, że zwierzęta mogą przenosić wirusy na sierści, jeśli zostaną pogłaskane przez zakażoną osobę.

Kwarantanna a zwierzęta domowe

"Dla właścicieli zwierząt domowych, którzy mają COVID-19 lub przebywają na kwarantannie, zalecamy trzymanie kota w domu, jeśli to możliwe w tym czasie" – napisali w oświadczeniu przedstawiciele stowarzyszenia. Ich zdaniem wirus może znajdować się na futrze zwierząt, tak samo jak na innych powierzchniach.

Co w takim razie powinni zrobić właściciele kotów? Główna rada Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego to zachowanie podstawowych zasad higieny i częste mycie rąk. Eksperci uważają, że koty powinny być trzymane w domu tylko wtedy, kiedy nie wywołuje to u nich zbędnego stresu i jest to przez nie akceptowane.

COVID-19 u zwierząt

Dotychczas zarejestrowano kilka przypadków, w których testy wykonane u zwierząt dały pozytywny wynik na COVID-19. Ale wciąż nie ma wystarczających dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi.

Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne w wydanym oświadczeniu podkreśliło: "bardzo ważne jest, aby ludzie nie panikowali z powodu swoich zwierząt domowych. Nie ma dowodów na to, że zwierzęta mogą przenosić chorobę na ludzi (…). Z niewielkiej liczby przypadków wynika, że psy nie wykazują objawów, ale koty mogą wykazywać kliniczne objawy choroby”.

Eksperci uważają, że bardziej niepokojące jest to, że zakażeni COVID-19 głaszczą swoje koty, które następnie wychodzą na zewnątrz i mogą być głaskane przez nieznajomych. Opinie na ten temat są jednak podzielone.

Przykładowo American Veterinary Medical Association nie wydaje takich zaleceń. Na stronie internetowej wiodącego amerykańskiego stowarzyszenia weterynaryjnego można przeczytać, że obecnie nie ma powodów, aby sądzić, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji SARS-CoV-2.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (455)