Trwa ładowanie...

ProteGO Safe jako certyfikat szczepienia na COVID-19? Ministerstwo odpowiada

Wokół szczepień na COVID-19 pojawia się wiele wątpliwości i kontrowersji. Na ostatniej rządowej konferencji padło pytanie, czy aplikacja ProteGO Safe będzie wykorzystywana jako certyfikacja szczepień.
Share
Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
Aplikacja STOP COVID - ProteGO SafeŹródło: WP, Fot: Oskar Ziomek
dqfdeym

Ostatnia konferencja pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa skupiła się na projekcie cyfryzacji urzędów SZPoN. Jednak nie był to jedyny temat, jaki został poruszony w czasie spotkania. Pojawiły się również pytania na temat szczepień na COVID-19 oraz roli aplikacji ProteGO Safe.

Na pytanie, czy rząd planuje rozszerzyć funkcjonalność aplikacji tak, by zapisywane w niej dane mogły działać jak certyfikat potwierdzający szczepienie, Marek Zagórski odpowiedział:

"Nie przewidujemy, aby aplikacja ProteGO Safe była do tego wykorzystywana. Planujemy natomiast, że zaświadczenie o wykonanym szczepieniu na COVID-19 będzie mogło być importowane do wielu różnych aplikacji – m.in. do specjalnej aplikacji, którą przygotowuje obecnie Ministerstwo Zdrowia. Natomiast już teraz mamy praktycznie zakończone prace nad tym, aby zaświadczenie o odbytym szczepieniu mogło być wyświetlane również w aplikacji mObywatel".

Wiele wskazuje na to, że po zaszczepieniu, część obostrzeń nałożonych w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, zostanie zniesiona. Wygląda na to jednak, że nie będziemy potrzebowali papierowego zaświadczenia, ponieważ informacje na temat tego, że zostaliśmy zaszczepieni będą dostępne w aplikacji mObywatel.

dqfdeym

W związku z tym, że działanie i zabezpieczenia ProteGO Safe wzbudzają od początku działania aplikacji wiele kontrowersji, to dobra wiadomość. Warto wspomnieć, że chociaż założenia rządowego programu są dobre, to już wykonanie - niekoniecznie. Jak wynika z raportu, ProteGO Safe została oceniona najgorzej w całej Unii Europejskiej.

Aplikacja ProteGO Safe została uruchomiona w kwietniu 2020 roku i jej celem było ułatwienie wykrycia, czy mieliśmy kontakt z kimś zakażonych koronawirusem. Niestety już na starcie podstawowa funkcja programu nie działała. W aplikacji możemy też zrobić prosty test, który wskaże czy mamy podejrzewać zakażenie koronawirusem oraz wyświetla podstawowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqfdeym

Podziel się opinią

Share
dqfdeym
dqfdeym
Więcej tematów