Projektor Epson EH‑TW3800 Full HD - test

Epson, jest jednym z tych producentów, który w konstrukcji swoich projektorów postawił na technologię 3LCD. TW3800 to projektor ze średniego segmentu cenowego, pracujący w rozdzielczości 1920x1080 pix, a zatem jego wymarzonym zastosowaniem jest kino domowe.
Czy trzy panele LCD Epsona sprawdzą się w domowej rozrywce? Przekonajmy się.

Projektor Epson EH-TW3800 Full HD - test

Ten dość duży projektor Full HD producent wyposażył w dwa złącza HDMI, złącze Component i złącze S-Video, nie będziemy mieli zatem żadnego problemu z podłączeniem nowoczesnego sprzętu. To, co zapowiada jednak prawdziwe kinowe wrażenia to kontrast na poziomie 18000:1. jasność 1800 ANSI lumenów, a przede wszystkim pełne, 10-bitowe przetwarzanie obrazu za pomocą procesora PixelWorks. Na jakość obrazu korzystnie powinny wpływać także panele LCD nowej generacji – D7. Czy zatem Epson ze swoimi parametrami będzie w stanie uzyskać kontrast i czerń, jakie dają projektory DLP?

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć projektora (fot. WP / T.S.)

Obudowa modelu model EH-TW380. sprawia wrażenie masywnej. Wykonana jest z białego tworzywa, z eleganckimi srebrnoszarymi wstawkami. Biały design powinien przypaść do gustu tym użytkownikom, którzy chcieliby umieścić go na stałe pod sufitem. Przedni panel to oczywiście spory obiektyw, który do złudzenia przypomina obiektywy z innych modeli rzutników EPSONA. Zoom i ostrość ustawiana jest ręcznie, za pomocą szerokich i wygodnych pierścieni obiektywu. Na górze obudowy znajdują się dwa pokrętła, za pomocą których możemy przesunąć obraz w pionie i poziomie. Instrukcja podaje możliwość regulacji w zakresach: pion 96% i poziom 47%, jednak w praktyce nie można uzyskać skrajnych wartości przy regulacji obu osi jednocześnie. Na lewej ściance obudowy projektanci umieścili przyciski, do zmiany parametrów menu. Docenią to wszyscy, którzy mają problemy z częstym gubieniem pilotów zdalnego sterowania.

Standardowo, na tylnym panelu znajdują się złącza. W modelu EH-TW380. jest ich naprawdę sporo. Oprócz wspomnianych wcześniej HDMI, S-Video i component znajdziemy także złącze VGA, RS 232C, oraz zwykłe video typu chinch. W przypadku mocowania rzutnika na stałe, można je zakryć dołączoną do zestawu estetyczną pokrywą.

Cała obudowa zaprojektowana jest w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze chłodzenie lampie i elektronice projektora. Dzięki temu, udało się obniżyć poziom hałasu do zaledwie 22dB, jednak nie w każdej sytuacji. Tak dobry wynik uzyskamy wtedy, kiedy projektor wyświetla obraz w dedykowanych, kinowych trybach. Kiedy jednak będziemy korzystali z jaśniejszych ustawień to i poziom szumu wentylatora zwiększy się. Nie na tyle jednak, aby przeszkadzało to w oglądaniu filmów.

Menu ekranowe jest ładnie przedstawione i zorganizowane. Jeszcze lepiej przedstawia się ono, kiedy nawigujemy dołączonym do zestawu pilotem. Jego przyciski są wyjątkowo dobrze oznakowane, dobrze podświetlane i o odpowiednim rozmiarze. Wszystkie funkcje menu są logicznie i intuicyjnie rozmieszczone, a użytkownik, który po raz pierwszy ma styczność z produktem Epsona nie będzie miał problemów ze skonfigurowaniem projektora.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć projektora (fot. WP / T.S.)

Jedną z najciekawszych pozycji menu, jest możliwość kalibracji kolorów. Menu kalibracji ISF jest zgodne ze standardem Image Science Foundation. Pozwala ono na regulację odcienia, nasycenia i jasności wszystkich sześciu podstawowych kolorów (wg standardu RGBCMY – czerwony, zielony, niebieski, cyjan, magenta, żółty). Kalibracja kolorów tą metodą wydaje się być nieco skomplikowana dla przeciętnego użytkownika, jednak warto popróbować. Epson dostarcza specjalny wzorzec testowy. Dla większości przypadków wystarczą jednak predefiniowane ustawienia – jest ich sześć i przygotowane są zarówno pod kątem oglądania w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Na uwagę zasługuje tryb x.x.Color. Obsługa tego standardu poprzez złącza HDMI wyraźnie polepsza kolorystkę obrazu.
Możliwości dostosowania parametrów obrazu jest oczywiście dużo więcej, a regulować możemy praktycznie wszystkie najważniejsze elementy. Od geometrii, poprzez jasność czy kontrast, po korekcję gamma. Zabawa suwakami koloru i kontrastu pokazała, że fabryczne ustawienia w projektorze są bez zarzutu. Kolor obrazu jest naturalny i nasycony dzięki pełnemu, 10-bitowemu przetwarzaniu, zastosowanej technologii 3LCD oraz nowym panelom D7.
Obiektyw zapewnia bardzo duże przybliżenie (2,1. ) jednak odbywa się to kosztem ostrości, która mogłaby być nieco większa. Czasami wprawne oko dopatrzy się także pewnej zmiany geometrii obrazu, jednak jest ona nieznaczna.

Dużą zaletą tego rzutnika jest jego jasność (180. ANSI lumenów), co daje obraz bardzo dobrze widoczny nawet w dzień (dzienny tryb kinowy), jednak kontrast 18000:1 w porównaniu z innymi podobnymi modelami EPSONA (EMP-TW2000 czy EH-TW5000 – 50000:1) musi dać gorszy wynik i w praktyce daje. Obraz z EH-TW3800 nie ma tak głębokiej czerni, jak byśmy oczekiwali i przez to traci na dynamice. Im jednak ciemniejsze pomieszczenie, tym czerń wypada lepiej i nie jest szarawa. Co ważne, obraz zachowuje bardzo wysoki poziom szczegółowości.

Dynamiczna przysłona pracuje w dwóch trybach i niestety jest słyszalna. Wydawane przez nią dźwięki nie są głośne i można o nich zapomnieć, niemniej jednak nie da się tej cechy zaliczyć do plusów.

Obraz generowany przez projektor najlepiej wypada przy zastosowaniu źródła sygnału HD. Wtedy możemy się cieszyć wyjątkowo ostrym obrazem szczególnie, jeśli będziemy go oglądali w ciemniejszym pomieszczeniu. TW380. nadaje się bardzo dobrze także do gier. Wrażenia z gry na ekranie o wielkości 100 cali lub więcej – limituje nas tylko wielkość ściany i jej odległość od projektora – są niesamowite.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć projektora (fot. WP / T.S.)

Projektor wyposażono w lampę UHE (E-TORL) o mocy 20. W. Jej trwałość została określona na 4000 godzin w trybie ekonomicznym. Co jednak ważne, sama lampa tak jak projektor, objęta jest trzyletnią gwarancją. Znamionowy pobór mocy to 281W podczas pracy, oraz 0,4W w trybie czuwania. Jest to konsumpcja energii na poziomie 42 calowego telewizora plazmowego oraz, o około 40W więcej od 42 calowego telewizora LCD.

Podsumowanie
Jestem zwolennikiem rzutników i bacznie obserwuję, co rynek oferuje w tej dziedzinie. Muszę jednak stwierdzić, ze model EH-TW380. mimo, że jest ciekawą propozycją, to na tle np. EMP-TW2000 (starszy model w podobnej cenie) wypada nieco gorzej. Standardowo, technologia 3LCD objawiła niedostatki w reprodukowaniu głębokiej czerni, choć należy przyznać, że jest z nią dużo lepiej niż np. w Epsonie EH-DM1 / 2, czy też w EB-X6. Złącza HDMI, dobra jakość obrazu, oraz rozbudowana możliwość korekcji jego parametrów przemawiają na korzyść tego modelu. Zawansowane, 10-bitowe przetwarzanie obrazu, a także głębokie i nasycone kolory to kolejne mocne strony projektora. Słabszą jakość obrazu w jasnych pomieszczeniach rekompensuje choćby idealna współpraca z konsolami do gier, czy komputerem.

T.S./
Jarosław Babraj

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)