Pracownik Huawei oskarża rząd Kanady za aresztowanie

Pracownik Huawei oskarża rząd Kanady za aresztowanie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

04.03.2019 10:15, aktual.: 04.03.2019 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wicedyrektor do spraw finansowych Huawei wytacza proces kanadyjskiemu rządowi za aresztowanie jej na prośbę Stanów Zjednoczonych. Chinka Meng Wanzhou została zatrzymana w grudniu na lotnisku w Vancouver.

Córka założyciela Huawei i wicedyrektor finansowa firmy została oskarżona przez USA o łamanie embargo nałożonego na Iran oraz wprowadzenie w błąd amerykańskich organizacji finansowych Chinka została zatrzymana przez kanadyjską policję i służbę graniczną na lotnisku w Vancouver. Została umieszczona w areszcie domowych, gdzie czekała na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Będzie ekstradycja szefowej Huawei

W tym samym dniu, w którym Kanada oficjalnie rozpoczęła proces ekstradycji, Wanzhou wytoczyła cywilny proces kanadyjskim służbom granicznym i policji o naruszenie jej wolności obywatelskich. Oskarża te służby o bezprawnie zatrzymanie, przeszukanie i przesłuchiwanie zanim została oficjalnie aresztowana. Według oskarżycieli Chinka nie została poinformowana o powodzie zatrzymania ani o przysługujących jej prawach.

Dyrektor Huawei oskarżona przez USA

Do aresztowania Meng Wanzhou odniósł się zarówno Huawei jak i rząd Chin. Określają oni aresztowanie kobiety jako zagrywkę polityczną. Firma jest niechętnie widziana w USA przez obecny rząd. Smartfonów Huawei nie sprzedaje żaden główny amerykański operator komórkowy, jednostki administracyjne dostały zakaz kupowania urządzeń Huawei, a prezydent Trump rozważa wydanie dekretu, który faktycznie uniemożliwiłby operatorom komórkowym kupowanie od Huawei urządzeń do budowy sieci GSM.

Źródło: BBC

wiadomościhuaweichiny
Komentarze (3)