Pracowali nad tym od lat. "Sztuczne słońce" osiągnie ogromną temperaturę

Pracowali nad tym od lat. "Sztuczne słońce" osiągnie ogromną temperaturę

Słońce
Słońce
Źródło zdjęć: © YouTube.com
oprac. NGA
03.01.2024 12:15

Reaktor fuzyjny KSTAR, który jest zlokalizowany w Korei Południowej, przeszedł niedawno proces rozbudowy. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest osiągnięcie i utrzymanie przez okres 300 sekund plazmy o niezwykle wysokiej temperaturze, wynoszącej aż 100 milionów stopni Celsjusza.

Koreański Instytut Energii Fuzyjnej, który stoi za tym projektem, poinformował o zainstalowaniu w reaktorze KSTAR nowego systemu odprowadzania spalin i zanieczyszczeń. Reaktor ten jest typem tokamak, w którym prowadzone są intensywne badania nad możliwością wykorzystania fuzji termojądrowej.

Nowo zainstalowane urządzenie, które jest umieszczone na dnie reaktora, ma za zadanie odprowadzanie zbędnych gazów i zanieczyszczeń. Ze względu na bezpośredni kontakt z plazmą, musi ono wytrzymywać ekstremalnie wysokie temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najnowsza wersja tego urządzenia ma za zadanie umożliwić osiągnięcie i utrzymanie temperatury wynoszącej aż 100 milionów stopni Celsjusza przez okres 300 sekund. Jest to znaczny postęp w porównaniu do wcześniejszych osiągnięć, kiedy to tak wysoką temperaturę udawało się utrzymać jedynie przez 30 sekund.

Prace nad tym urządzeniem rozpoczęto w 2018 r., a sama instalacja trwała rok. Składa się ono między innymi z kaset wykonanych z wolframu, które wyściełają całe dno reaktora.

Koreańskie "sztuczne słońce"
Koreańskie "sztuczne słońce"© Licencjodawca | KOREA INSTITUTE OF FUSION ENERGY (KFE)

Zmiana materiału z dotychczas używanego węgla na wolfram pozwoliła na poprawę głównych parametrów urządzenia aż dwukrotnie.

Eksperymenty przeprowadzane w reaktorach takich jak KSTAR mają na celu doprowadzić do stworzenia elektrowni fuzyjnych w przyszłości. Takie elektrownie dostarczałyby ogromne ilości energii, jednocześnie generując minimalną ilość radioaktywnych odpadów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)