Praca doktorska hitem internetu. Zawiesiła stronę uczelni

Praca doktorska hitem internetu. Zawiesiła stronę uczelni

Praca doktorska hitem internetu. Zawiesiła stronę uczelni
Źródło zdjęć: © flickr.com | Lwp Kommunikáció
Grzegorz Burtan
25.10.2017 10:57, aktualizacja: 25.10.2017 19:19

Władze Uniwersytetu w Cambridge postanowiły udostępnić do pobrania wszystkim chętnym pracę doktorską Stephena Hawkinga. Efekt? Zainteresowanie było tak duże, że strona z pracą się zawiesiła.

Praca słynnego fizyka nosi tytuł "Własności rozszerzających się światów, liczy 119 stron i powstała w 1966 roku. Hawking miał wówczas 24 lata i zmagał się już z ciężką chorobą, to jest stwardnieniem zanikowym bocznym. Zdiagnozowano ją u fizyka kiedy ten był w wieku 21 lat.

Choroba wpędziła go w depresję – jak sam wspominał, zaczął słuchać w tamtym okresie muzyki Wagnera, która korespondowała z jego ponurym nastrojem. Dzięki wsparciu swojej przyszłej żony oraz promotora udało mu się przezwyciężyć chorobę, a praca nad doktoratem poniekąd wyleczyła go z depresji.

Obraz
© Uniwersytet w Cambridge

W swojej dysertacji Hawking rozważa między innymi teorię Wielkiego Wybuchu, czym jest promieniowanie kosmiczne , analizował również fenomen czarnych dziur. Precyzuje również teorie Alberta Einsteina, dotyczące opisu wszechświata.

Cała praca została udostępniona w ramach tygodnia wolnego dostępu. Wydarzenie to ma promować ideę powszechnego, wolnego i natychmiastowego dostępu do danych oraz treści naukowych. Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Cambridge podkreśliła, że praca została pobrana już 60 tysięcy razy. Sam autor potwierdził, że schlebia mu tak wysoki poziom zainteresowania.

Pracę można przeczytać lub pobrać pod tym linkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)