Pozycja szefa Twittera, Jacka Dorseya, zagrożona. Miliarder chce go wykupić z własnej firmy

Pozycja szefa Twittera, Jacka Dorseya, zagrożona. Miliarder chce go wykupić z własnej firmy
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

05.03.2020 11:19, aktual.: 05.03.2020 16:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórca i szef Twittera, Amerykanin Jack Dorsey, może zacząć obawiać się o swoją pozycję. Miliarder Paul Singer wykupuje akcje portalu społecznościowego i prawdopodobnie będzie chciał, aby szef Twittera ustąpił z funkcji.

Fundusz inwestycyjny Elliott Management Corp zarządzany przez miliardera Paula Singera wykupił znaczną porcję akcji Twittera - informuje CNN Business. Na dorocznym, walnym zgromadzeniu Elliott Managment zaproponował cztery osoby do rady nadzorczej Twittera, a ze źródeł, do których dotarł CNN, wynika, że Paul Singer będzie chciał nakłonić Jacka Dorsey'a do ustąpienia ze stanowiska prezesa Twittera.

Takie zagranie ze strony Elliott Management było możliwe ze względu, że Twitter udostępnia tylko jeden rodzaj akcji - akcje zwykłe, które dają udziałowcom równą ważność na głosowaniach. CNN informuje, że nie jest znana liczba akcji Twittera, jaką kupił Paul Singer, nie wiadomo też kogo miliarder chciałby posadzić na miejscu Jacka Dorseya.

Fundusz inwestycyjny Elliott Management uznawany jest za jednego z najskuteczniejszych inwestorów-aktywistów. Termin ten określa typ inwestora, który poprzez wykupywanie akcji wpływa na zarząd w celu dokonania gruntownych zmian i znacznego podniesienia wartości akcji.

Według serwisu Statistia, Twitter jest na 13. miejscu wśród mediów społecznościowych pod względem liczby aktywnych użytkowników. Wyprzedzają go m.in. Facebook, który również jest właścicielem WhatsAppa, Instagrama i Messengera, Google z Youtubem, Reddit, chińskie portale Weibo i WeChat czy Snapchat. Pod względem kapitalizacji akcji Twitter też nie radzi sobie najlepiej. Wartość kapitalizacji akcji spółki wynosi 28 mld USD, z kolei jego bezpośredniej konkurencji, Facebooka - 546 mld USD.

Dodatkowym argumentem za odsunięciem Dorseya z roli CEO Twittera jest fakt, że jest jednocześnie prezesem innej, dużej firmy - Square oferującą mobilne usługi płatnicze. Dorsey było prezesem Twittera od momentu jego założenia w 2006 roku do 2008, na tę rolę powrócił w 2015.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)