Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne

Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne

Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne
Źródło zdjęć: © University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
Arkadiusz Stando
25.11.2019 15:56

Mamy doskonałą wiadomość. Roya Aghighi opracowała tkaninę, która niczym rośliny, jest zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. To pierwszy krok w stronę zdrowszego i mniej szkodliwego przemysłu odzieżowego.

Projektantka wspólnie z zespołem naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz Emily Carr Univeristy w Kanadzie stworzyła przełomową tkaninę. Materiał jest dosyć wyjątkowy, bo cały czas żyje. Tak zwana "biotkanina" została stworzona z glonów.

A więc tkanina cały czas oddycha, jednocześnie przeprowadzając proces fotosyntezy. Zamienia więc dwutlenek węgla w tlen. Powstała przez połączenie jednokomórkowych glonów chlamydomonas reinhardtii z nanpolimerami. Tkanina w dotyku sprawie wrażenie lnianej.

Gdyby udało się globalnie wprowadzić tą tkaninę do użytku, mogłaby znacznie wypłynąć na problem emisji dwutlenku węgla. Przemysł odzieżowy sam w sobie tworzy ogromne szkody, działające na rzecz zmian klimatycznych. Jest zaliczany do jednego z największych trucicieli Ziemi, tuż obok paliwowych i mięsnych. Dlaczego? Wytłumaczenie znajdziesz pod tym adresem.

Obraz
© University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
Obraz
© University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)