Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne

Powstała tkanina, która produkuje tlen. Może spowolnić zmiany klimatyczne
Źródło zdjęć: © University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
Arkadiusz Stando

25.11.2019 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mamy doskonałą wiadomość. Roya Aghighi opracowała tkaninę, która niczym rośliny, jest zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. To pierwszy krok w stronę zdrowszego i mniej szkodliwego przemysłu odzieżowego.

Projektantka wspólnie z zespołem naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz Emily Carr Univeristy w Kanadzie stworzyła przełomową tkaninę. Materiał jest dosyć wyjątkowy, bo cały czas żyje. Tak zwana "biotkanina" została stworzona z glonów.

A więc tkanina cały czas oddycha, jednocześnie przeprowadzając proces fotosyntezy. Zamienia więc dwutlenek węgla w tlen. Powstała przez połączenie jednokomórkowych glonów chlamydomonas reinhardtii z nanpolimerami. Tkanina w dotyku sprawie wrażenie lnianej.

Gdyby udało się globalnie wprowadzić tą tkaninę do użytku, mogłaby znacznie wypłynąć na problem emisji dwutlenku węgla. Przemysł odzieżowy sam w sobie tworzy ogromne szkody, działające na rzecz zmian klimatycznych. Jest zaliczany do jednego z największych trucicieli Ziemi, tuż obok paliwowych i mięsnych. Dlaczego? Wytłumaczenie znajdziesz pod tym adresem.

Obraz
© University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy
Obraz
© University of British Colombia (UBC) and Emily Carr Univeristy