Powstał nowy układ elektroniczny. Będą jeszcze lepsze procesory!

Powstał nowy układ elektroniczny. Będą jeszcze lepsze procesory!
Źródło zdjęć: © keeper182 / sxc.hu

12.12.2011 15:10, aktual.: 12.12.2011 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z USA zbudowali najmniejszy na świecie układ elektroniczny z dwoma przewodami odległymi od siebie o 150 atomów. Umożliwi to opracowanie mniejszych i bardziej wydajnych procesorów

Naukowcy z USA zbudowali najmniejszy na świecie układ elektroniczny z dwoma przewodami odległymi od siebie o 150 atomów. Umożliwi to opracowanie mniejszych i bardziej wydajnych procesorów - poinformował magazyn "Computerworld".

Układ zbudowano w technologii 1. nanometrów.

Według naukowców z McGill University i Sandia National Laboratories, zbudowanie takiego układu umożliwi stworzenie chipów komputerowych, które będą wydzielały mniej ciepła niż obecnie produkowane modele.

Wydzielanie ciepła oraz spadek wydajności i trwałości, związany z przegrzewaniem układów procesorowych, jest obecnie jednym z głównych problemów rozwoju technologii układów zintegrowanych. Zmniejszenie wielkości podstawowych układów elektronicznych oznacza możliwość wyprodukowania mniejszego i o większej mocy sprzętu elektronicznego, niż jest obecnie wytwarzany.

Jak powiedział „Computerworld”. Patrick Moorhead, główny analityk w firmie analitycznej Moor Insights & Strategy, zbudowanie działającego układu elektronicznego tej wielkości, oznacza, że zostaną wkrótce zbudowane małe chipy i zmniejszone rozwiązania chipowe (np. mniejsze niż obecnie „laboratoria na chipie”). Jego zdaniem, prowadzi to do mniejszych komputerów PC, tabletów, smartfonów i urządzeń elektroniki domowej, które jednak będą miały większą niż obecna wydajność, zużywając przy tym mniej energii.

Dan Olds, analityk z Gabriel Consulting Group, zauważył, że zwiększona wydajność zapewne przełoży się także na zwiększenie funkcjonalności chipów pracujących w takiej technologii. „Tam, gdzie obecnie jakieś funkcje wykonywane są przez 2 lub więcej chipów, wystarczy zapewne jeden procesor, wyprodukowany w nowej technologii”. - dodał.

Zarówno Moorhead, jak i Olds skonstatowali przy tym, że odkrycie uczonych z USA oznacza przedłużenie trwania prawa Moore’a (Gordon Moore, założyciel największej firmy układów elektronicznych Intel Corp. - PAP), stwierdzającego, iż optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co 2. miesiące. Procesory, produkowane w technologii 15 nm, oparte na nowo zbudowanych układach elektronicznych, będą bowiem mogły nadal podwajać swą wydajność w czasie określonym przez Moore’a.

Jak poinformowali uczeni z McGill University i Sandia National Laboratories, obecnie prowadzone będą prace nad zbudowaniem funkcjonalnego mikroukładu w technologii 15 nm, który można by łączyć z innymi układami elektronicznymi oraz nad optymalizacją jego wydajności i czasu działania, a także przygotowaniem go do produkcji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)