Powstał następca dysków Blu-Ray

Powstał następca dysków Blu‑Ray

Powstał następca dysków Blu-Ray
Źródło zdjęć: © GE
05.08.2011 15:47, aktualizacja: 08.08.2011 09:25

Na płycie DVD standardowego formatu można zapisać ponad 4 GB danych, jednowarstwowa płyta Blu-ray, która jeszcze kilka lat temu wydawała się szczytem osiągnięć elektroniki, mieści 25 GB. Tymczasem naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię mikroholograficzną, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać nawet 500 GB danych. Taka ilość, odpowiadająca 20 płytom Blu-ray lub ponad 100 płytom DVD, wystarczy do przechowywania wszystkich danych, które człowiek może zgromadzić w ciągu całego życia, i to w dwóch kopiach!

W tradycyjnej płycie DVD dane przechowywane są na cienkiej warstwie nośnej, nałożonej na płytę wykonaną z tworzywa. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwoliły zwiększyć pojemność płyty dzięki umieszczeniu nawet czterech warstw nośnych. Każda z warstw zawiera tak gęsto upakowane dane, że do ich zdekompresowania w odpowiednio krótkim czasie niezbędny jest niebieski laser. Płyta mikroholograficzna GE będzie się różnić od swoich pierwowzorów tym, że dane będą zapisywane bezpośrednio na warstwach wirtualnych nośnika. 2. warstw umożliwiających odczyt danych przy pomocy lasera niebieskiego będzie umieszczonych jedna na drugiej, zapewniając łącznie 500 GB pojemności.

Obraz
© (fot. GE)

Dziś zespół badawczy, złożony z ekspertów, pracujących dla laboratoriów optyki stosowanej i materiałów funkcjonalnych GE Global Research, opracowuje projekt płyty mikroholograficznej mogącej pomieścić 1000 GB, czyli 1 terabajt danych. Pojemność ta wystarczy do zapisania na jednej płycie wszystkich zdjęć rentgenowskich z archiwum dużego szpitala.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)