Powstał antybiotyk, który pokonuje nawet superbakterie. I nie wymyślił go człowiek
Naukowcy z MIT odkryli antybiotyk o niespotykanych właściwościach. Dotychczas nieuleczalne infekcje mogą przestać być problemem dla lekarzy. Według pierwszych analiz nowy lek może pokonać nawet prątki gruźlicy.
22.02.2020 | aktual.: 22.02.2020 10:38
Rozwój sztucznej inteligencji niepokoi wielu ekspertów technologicznych, w tym Elona Muska. Obawiają się przede wszystkim, że scenariusz filmu "Terminator" pewnego dnia się ziści, a człowiek stanie się zbędnym ogniwem. Ale jak widać, póki co AI przynosi nam same korzyści, a oto kolejna z nich.
Naukowcy ze słynnej uczelni Massachusetts Institute of Technology rozwijają jedną z najbardziej zaawansowanych AI na świecie. Pomogła ona zidentyfikować nowy rodzaj antybiotyku, który póki co pokazuje świetne wyniki. W testach laboratoryjnych radzi sobie z najbardziej problematycznymi bakteriami.
Mowa tu nawet o szczepach, które są odporne na wszystkie dotychczasowe antybiotyki. W badaniu na myszach, cząsteczka nazwana "halicin", bardzo efektywnie pokonała między innymi bakterię Clostridium difficile (C. diff). To pałeczka odpowiedzialna za rzekomobłoniaste zapalenie jelit, które z kolei często kończy się śmiercią pacjenta.
Sztuczna inteligencja wykryła nowy antybiotyk, a wkrótce może być ich więcej
Podczas badań nad "halicyną"(ang. halicyn) naukowcy zauważyli, że cząsteczka znacznie różni się od typowych antybiotyków. Dotychczas było wiadomo jedynie, że może ona nadawać się do pomocy w leczeniu cukrzycy. Dopiero analiza bazy danych leków o różnym przeznaczeniu przez AI pozwoliła dotrzeć do jej prawdziwego potencjału.
"Znajdujemy potencjalne związki wśród struktur chemicznych, których wcześniej nigdy nie uznalibyśmy, że mogą posłużyć jako antybiotyki” - powiedział Nigam Shah, profesor na Uniwersytecie Stanforda. "Sztuczna inteligencja znacznie rozszerza spektrum naszych działań" - dodaje naukowiec.
Podczas badań naukowcy znaleźli coś więcej niż tylko "halicin". Algorytmy znalazły znacznie więcej potencjalnych kandydatów na kolejne antybiotyki. Nie zostały one jednak jeszcze przetestowane. To jednak "halicyna" posiadała największy potencjał według naukowców i dlatego skupili się właśnie na niej. Niewykluczone, że wkrótce usłyszymy o kolejnych antybiotykach.