Powodzie w Europie. Władze walczą z "turystami powodziowymi"
19.07.2021 13:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ekstremalne powodzie, które pojawiły się na zachodzie Europy, zdają się być dla niektórych "atrakcją turystyczną". Holenderskie media informują, że policja nakłada mandaty na osoby, które wspinają się na wały przeciwpowodziowe.
W ubiegłym tygodniu powodzie nawiedziły Niemcy, Belgię, Francję i Holandię. W ostatnim z tych państw woda zalała miasta i wioski położone na południu. To co dla jednych jest tragedią, dla innych zdaje się być jednak atrakcją. Polska Agencja Prasowa podaje za holenderskimi mediami, że coraz większą uciążliwością są tzw. turyści powodziowi.
Turyści chcą oglądać powódź
"Otrzymujemy informacje z hoteli, że dzwonią do nich ludzie, którzy chcą wynająć pokój, by podziwiać powódź" - mówił niedawno Daan Prevoo, burmistrz gminy Valkenburg aan de Geul. Przyznał, że dla niego ta sytuacja "nie mieści się w głowie". Kilka dni temu telewizja 1Limburg poinformowała, że na prośbę lokalnych władz policja miała zablokować drogi dojazdowe do miasta Valkenburg.
Kataklizm nie odstrasza jednak gapiów. W sobotę władze gmin Roermond i Venlo w Limburgii wzywały ludzi, aby pozostali w domach i nie przychodzili na tereny zalewowe.
Tymczasem policja zaczęła nakładać mandaty na ciekawskich, którzy wspinają się na wały przeciwpowodziowe. Władze miasteczka Echt–Susteren wydały natomiast zarządzenie zgodnie z którym osoby niebędące mieszkańcami gminy lub pracownikami służb zostaną ukarane grzywną za przebywanie na terenach zalewowych.
Takie reakcje lokalnych władz nie powinny dziwić. Turyści powodziowi nie tylko stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych, ale utrudniają też prace służb ratowniczych. W piątek grupa gapiów robiła zdjęcia w miejscowości Roermond, blokując przejazd ratownikom. Władze Venlo zaapelowały w mediach społecznościowych, aby nie wchodzić na grodzie, które w każdej chwili mogą zostać uszkodzone.
Specjaliści mówią o zmianach klimatycznych
Eksperci twierdzą, że ekstremalne powodzie na zachodzie Europy są wynikiem zmian klimatycznych. Analizy przyczyn tych zjawisk będą trwały jeszcze długo, ale dr Liz Stephens z Uniwersytetu w Reading podkreśla, że dla klimatologów nie powinno być zaskoczeniem, jeśli "badanie atrybucji wykaże, że ostatnie zdarzenia wynikają ze zmian klimatu".
Naukowcy twierdzą, że wzrost temperatur będzie miał wpływ na podobne kataklizmy w przyszłości. "Wszystkie posiadane przez nas dane, wszystkie informacje jakie nauka może uzyskać na tym etapie, wskazują na kierunek dalszego wzrostu intensywnych opadów" – mówi Carlo Buontempo z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody.