Ciepło odpadowe z metra może ogrzać budynki. To sposób na ograniczenie emisji CO2

Ciepło odpadowe z metra może ogrzać budynki. To sposób na ograniczenie emisji CO2

metro
metro
Źródło zdjęć: © Metro Warszaskie | Metro warszawskie
oprac. KMO
02.02.2024 09:20

Firma Danfoss, znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone rozwiązania, podpisała porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce oraz Grupą Rambøll. Porozumienie to stanowi pierwszy krok w kierunku publiczno-prywatnej współpracy, której celem jest zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Studium wykonalności, które ma na celu ocenę możliwości realizacji tego ambitnego projektu, zostanie sfinansowane ze środków duńskiego funduszu eksportowego. Projekt ten jest częścią programu Green Accelerator, który promuje zrównoważone inicjatywy na całym świecie. Wyniki studium wykonalności zostaną udostępnione Miastu Stołecznemu Warszawa, które jest kluczowym partnerem w tym projekcie.

Powietrze z metra może pomóc w ogrzewaniu budynków

Warszawa, jako jedno ze stu europejskich miast-pionierów, została wybrana do udziału w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w tej misji daje stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu. Porozumienie podpisane dziś z Danfossem jest ważnym krokiem w tym kierunku.

Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki zawartemu partnerstwu skorzystamy na nowoczesnych technologiach, które są już sprawdzone.

Michał Olszewskiwiceprezydent m.st. Warszawy

Podpisanie memorandum o partnerstwie miało miejsce na stacji metra Stadion Narodowy. W ceremonii uczestniczył król Fryderyk X, który odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej po wstąpieniu na tron Danii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykorzystanie ciepła odpadowego, które powstaje w różnych obszarach, jest kluczowe dla współczesnej gospodarki, jeśli chce ona skutecznie ograniczyć negatywne skutki dla klimatu. Ciepło odpadowe jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii, które dostępne jest w każdym mieście. Każde urządzenie, które pracuje, generuje ciepło, które można wykorzystać ponownie. Obecnie jest niewiele realizacji opartych na ponownym wykorzystaniu tej formy energii, ale przemysł, tunele metra, supermarkety, centra danych, oczyszczalnie ścieków czy instalacje elektrolizy wodoru wytwarzają znaczne ilości ciepła, które można przechwycić i ponownie wykorzystać.

Szacuje się, że dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie co najmniej 275 000 osób w Polsce. I to bez uwzględnienia pozostałej dostępnej nadwyżki ciepła z przemysłu i centrów danych. To pokazuje ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą wykorzystanie ciepła odpadowego, które jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii.

Metro Warszawskie na co dzień służy mieszkańcom jako wygodny i szybki środek transportu, ale jako istotna część całej stołecznej infrastruktury, może wpływać również na polepszenie warunków życia w naszym mieście. Dlatego takie projekty, jak wykorzystanie energii pozyskiwanej z funkcjonujących obiektów metra do ogrzewania budynków, przyjmujemy nie tylko jako wyzwanie, ale także jako część misji naszej Spółki realizowanej wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Cieszymy się, że te cele możemy realizować z naszymi duńskimi partnerami, których know-how i rozwój technologiczny dają gwarancję innowacyjności i skuteczności.

Jerzy Lejkprezes zarządu, Metro Warszawskie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)