Ciepło odpadowe z metra może ogrzać budynki. To sposób na ograniczenie emisji CO2
Firma Danfoss, znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone rozwiązania, podpisała porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce oraz Grupą Rambøll. Porozumienie to stanowi pierwszy krok w kierunku publiczno-prywatnej współpracy, której celem jest zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
02.02.2024 09:20
Studium wykonalności, które ma na celu ocenę możliwości realizacji tego ambitnego projektu, zostanie sfinansowane ze środków duńskiego funduszu eksportowego. Projekt ten jest częścią programu Green Accelerator, który promuje zrównoważone inicjatywy na całym świecie. Wyniki studium wykonalności zostaną udostępnione Miastu Stołecznemu Warszawa, które jest kluczowym partnerem w tym projekcie.
Powietrze z metra może pomóc w ogrzewaniu budynków
Warszawa, jako jedno ze stu europejskich miast-pionierów, została wybrana do udziału w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w tej misji daje stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu. Porozumienie podpisane dziś z Danfossem jest ważnym krokiem w tym kierunku.
Podpisanie memorandum o partnerstwie miało miejsce na stacji metra Stadion Narodowy. W ceremonii uczestniczył król Fryderyk X, który odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej po wstąpieniu na tron Danii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykorzystanie ciepła odpadowego, które powstaje w różnych obszarach, jest kluczowe dla współczesnej gospodarki, jeśli chce ona skutecznie ograniczyć negatywne skutki dla klimatu. Ciepło odpadowe jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii, które dostępne jest w każdym mieście. Każde urządzenie, które pracuje, generuje ciepło, które można wykorzystać ponownie. Obecnie jest niewiele realizacji opartych na ponownym wykorzystaniu tej formy energii, ale przemysł, tunele metra, supermarkety, centra danych, oczyszczalnie ścieków czy instalacje elektrolizy wodoru wytwarzają znaczne ilości ciepła, które można przechwycić i ponownie wykorzystać.
Szacuje się, że dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie co najmniej 275 000 osób w Polsce. I to bez uwzględnienia pozostałej dostępnej nadwyżki ciepła z przemysłu i centrów danych. To pokazuje ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą wykorzystanie ciepła odpadowego, które jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii.