Potomek tyranozaura jest wśród nas. Twórcy memów mieli rację
Przebadane przez naukowców szczątki T-Rexa, które przetrwały blisko 68 milionów lat, dostarczyły nowej wiedzy o tym zwierzęciu. Daje to naukowcom bezprecedensową szansę na analizę tkanek wymarłych dinozaurów.
Takie wnioski przyniosło badanie, które opublikowano w naukowym czasopiśmie "Science". Jak wskazują naukowcy, wykorzystali białka wydobyte z kości dinozaurów, by zbadać ich molekularne podobieństwa do współczesnych zwierząt. Choć teoria związku dinozaurów z ptakami nie była nowa, wcześniej opierano ją jedynie na podobieństwach anatomicznych i danych szkieletowych.
Porównali tkanki T-Rexa ze współczesnymi gatunkami
Zespół badawczy naukowców z kilku czołowych amerykańskich uniwersytetów, posiadając kości T-Rexa, liczące 68 milionów lat, wydobyli z nich kolagen – białko obecne także w kościach dzisiejszych zwierząt. Odkrycie to było przełomowe, ponieważ po raz pierwszy wykazano potencjał przetrwania tego białka na przestrzeni milionów lat, dając bezprecedensową szansę na analizę tkanek dinozaurów.
Naukowcy wykorzystali zaawansowaną technikę analityczną - spektrometrię mas - do wykrycia kolagenu, a uzyskane sekwencje peptydowe porównano z kolagenem 21 współczesnych gatunków. Na podstawie wyników stworzono drzewa genealogiczne, które ukazywały powiązania popularnego dinozaura z różnymi grupami zwierząt. Większość analiz umiejscawiała T-Rexa wśród archozaurów, grupy obejmującej ptaki i krokodyle, wskazując jednak częściej na ptaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
T-Rex bliższy ptakom niż gadom
Podobieństwa molekularne kolagenu dinozaura wskazywały, iż jest on bliższy kurczakom i strusiom niż przypominającym dinozaury krokodylom, choć autorzy badania przyznali, że pewne luki w danych utrudniały stworzenie pełnego obrazu. Czy to oznacza, że ptaki to najbliżsi żyjący krewni dinozaurów? Wszystko wskazuje na to, że tak. Rezultaty badania sugerują, że jeżeli biomolekuły innych nieptasich dinozaurów byłyby zbadane w równorzędny sposób, również wykazałyby większe podobieństwo do ptaków niż do innych kręgowców.
Autor badania, John M. Asara z Uniwersytetu Harvarda, podkreślił w rozmowie z "New York Times", że ich genetyczne wyniki są zgodne ze szkieletowymi danymi, z ponad 90-proc. prawdopodobieństwem, że powiązanie T-Rexa z żyjącymi ptakami jest rzeczywiste.
W sieci jest mnóstwo memów przedstawiających kurczaka spoglądającego w niebo, w którym zza obłoku wyłania się potężny tyranozaur z przesłaniem "Pamiętaj, kim jesteś". Teraz okazuje się, że to nie tylko zabawna grafika.