Potężne wzmocnienie dla Ukrainy. Niemcy dotrzymały słowa

Ambasador Niemiec w Ukrainie Martin Jaeger poinformował w piątek, że trzeci system obrony powietrznej MIM-104 Patriot z Niemiec został już dostarczony do Ukrainy. To ważne wydarzenie znacznie wzmocni obronę kraju, chroniąc ludność i infrastrukturę przed potencjalnymi atakami ze strony rosyjskich samolotów, dronów i pocisków rakietowych. Ukraina, łącznie z systemem przekazanym przez Stany Zjednoczone, ma teraz cztery jednostki ogniowe Patriotów.

Wystrzelenie pocisku z systemu Patriot
Wystrzelenie pocisku z systemu Patriot
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | BOHYUN PYUN
oprac. KMO

05.07.2024 | aktual.: 05.07.2024 20:10

Martin Jaeger podkreślił w komunikacie opublikowanym na platformie X: "Trzeci niemiecki system Patriot dotarł już do Ukrainy. Wzmocni on obronę ludności i infrastruktury kraju przed samolotami, dronami i pociskami rakietowymi. Ukraińska załoga systemu pomyślnie przeszła odpowiednie szkolenie w Niemczech w ostatnich miesiącach". Wcześniejsze dwa systemy Berlin przekazał Kijowowi jeszcze w 2023 r.

Patriot dla Ukrainy

Ambasador przypomniał również o ogłoszeniu z 11 czerwca kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Przekazał on, że w najbliższych tygodniach i miesiącach Ukraina otrzyma trzeci system Patriot. Dodatkowo, Niemcy przekażą Ukrainie system obrony powietrznej IRIS-T, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, a także rakiety i amunicję. Jest to broń, o którą od dawna apelują Ukraińcy i której potrzebują, aby zwiększyć skuteczność obrony przeciwlotniczej.

MIM-104 Patriot to nowoczesny rakietowy system ziemia-powietrze amerykańskiej produkcji. Jego głównym zadaniem jest wykrycie zbliżających się rakiet, pocisków, samolotów czy amunicji krążącej, ich przechwycenie oraz zniszczenie w powietrzu, zanim zdążą dotrzeć do celu. System tworzy kilka elementów, co przedstawia poniższy schemat:

Tak działa system Patriot
Tak działa system Patriot © Wirtualna Polska

Kluczową rolę dla Patriotów odgrywa radar, który analizuje przestrzeń powietrzną i skanuje, czy zbliżający się obiekt jest zagrożeniem, czy nie. Jeśli urządzenie faktycznie wykryje niebezpieczny obiekt, przekazuje sygnał do stacji kontroli, która może działać automatycznie lub być wspierana przez operatora. Stacja kontroli wspiera również naprowadzane pociski, które są wystrzeliwane ze znajdującej się w pobliżu wyrzutni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W zależności do wersji wykorzystywanych pocisków przeciwlotniczych system Patriot może razić cele znajdujące się w odległości nawet 160 km. Jest zdolny do ich eliminacji na pułapie do 24 km. Pociski osiągają prędkość od Mach 3 do Mach 5 (od 3675 km/h do 6125 km/h). Jedna bateria takiego systemu składa się z sześciu wyrzutni, które mają 40-48 pocisków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski