Poszukiwacze złota odkryli krater po uderzeniu meteorytu. Ma co najmniej 100 mln lat

Poszukiwacze złota odkryli krater po uderzeniu meteorytu. Ma co najmniej 100 mln lat

Meteoryt
Meteoryt
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Karolina Modzelewska
29.09.2020 11:25

Meteoryt, który zostawił po sobie ogromny ślad na Ziemi, miał długość, którą można porównać do długości dwóch boisk do piłki nożnej. Odkryli go poszukiwacze złota na australijskim odludziu. Eksperci uważają, że uderzył w czasach, kiedy po naszej plancie wędrowały dinozaury.

Krater odkryto w pobliżu miasta Ora Banda w Australii Zachodniej. Jego średnica wynosi około 5 km. Ta ogromna dziura najprawdopodobniej powstała na skutek uderzenia meteorytu o szerokości 200 metrów lub nawet większej, jak podaje lokalny serwis informacyjny Resourc.ly.

Krater odkryty przez poszukiwaczy złota

Kiedy geolodzy z Evolution Mining, australijskiej firmy wydobywającej złoto, natrafili na niezwykłe ślady w skałach w Ora Banda, wezwali Jaysona Meyersa, głównego geofizyka, dyrektora i założyciela Resource Potentials. Meyers zbadał próbki rdzeni wiertniczych przekazane mu przez geologów, a także próbki skał z tego miejsca i natychmiast zauważył roztrzaskane stożki - charakterystyczne oznaki uderzenia meteorytu.

Stożki pękają, gdy fale uderzeniowe o wysokim ciśnieniu i dużej prędkości z ogromnego obiektu uderzającego - takiego jak meteoryt lub gigantyczna eksplozja wstrząsają obszarem. Te fale uderzeniowe rozbijają skały, tworząc unikalne ślady.

W rozmowie z serwisem Resourc.ly. Meyers zaznaczył, że w miejscu odkrycia nie przeprowadzano żadnych testów jądrowych. Dlatego wszystkie dowody wskazują, że jest to starożytny krater uderzeniowy.

W Ziemię uderzył ogromny meteoryt

W celu potwierdzenia swoich przypuszczeń Meyers zbadał topografię miejsca i mapę anomalii grawitacyjnych, która pokazuje, jak pole grawitacyjne w danym miejscu różni się od przeciętnego ziemskiego pola. Praca Meyera ujawniła krater uderzeniowy z fałdą pośrodku. Ta fałda jest miejscem, w którym roztrzaskane skały wróciły na powierzchnię po uderzeniu meteorytu.

Miejsce odkrycia krateru w Ora Banda jest teraz analizowane przez naukowców z CurtinUniversity w Perth. Zespół ekspertów bada, czy minerały na miejscu odparowały, a następnie ponownie skrystalizowały się pod wpływem wysokiego ciśnienia.

- Energia uwolniona podczas uderzenia [meteorytu] byłaby większa niż łączna energia z każdego kiedykolwiek przeprowadzonego testu atomowego - powiedział Meyers w rozmowie z Resourc.ly.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)